Menu
Úvod  › 

7 věcí, které musíte dětem odpustit

Milujeme je, ale čas od času bychom je nejraději přetrhli. Následující chyby, nedokonalosti a přehmaty však musíte dětem odpustit.

1. Neohrabanost

Postavíte před své čtyřleté dítě sklenici s pitím a neustále opakujete, aby na ní dávalo pozor a nerozlilo ji. Pět sekund poté ji srazí loktem.

Děti nejsou schopné stejné koordinace pohybů jako dospělí. Jejich mozek není ještě natolik zralý a motorické schopnosti nejsou plně rozvinuté. Psychologové upozorňují na to, že by si rodiče měli uvědomit, že u dětí dochází k rozvoji konkrétních schopností v konkrétním období. Například dítě začíná chodit přibližně ve dvanácti měsících a nikoho by nenapadlo požadovat to po něm výrazně dříve. A stejné je to s dětskou neohrabaností. Mozek zkrátka potřebuje čas na to, aby dozrál a zvládl koordinaci na dostatečné úrovni.

2. Sobeckost

Požádáte vaše osmileté dítě, aby spravedlivě rozdělilo bonbóny mezi sebe a svého mladšího sourozence. Pak ho ale nachytáte, jak si jich stranou cpe hrst do pusy.

I když by si to rodiče přáli a iluze o nevinných dětech tomu nahrává, zdaleka ne všechny děti jsou přející a některé jsou přirozeně sobečtější než druhé - ostatně stejně jako dospělí. Navíc období extrémní sobeckosti není trvalé a časem se poněkud utlumí. Obvykle děti v prepubertálním věku jsou už mnohem více zaměřeny na ostatní.

3. Zatvrzelost

Místo obvyklého kuřete k úterní večeři uděláte špagety a výsledkem je obrovský záchvat vzteku vašeho drobečka.

Batolata a předškoláci potřebují rituály k tomu, aby měli pocit, že své okolí kontrolují a přímo na tom závisí jejich pocit bezpečí. Právě proto na svých zajetých rituálech tolik trvají a potřebují, aby se věci děly tak, jak jsou zvyklí.

4. Netrpělivost

Mluvíte s jiným dospělým a vaše pětileté dítě vás neustále tahá za rukáv a dožaduje se pozornosti. I když mu nařídíte, aby počkalo, za tři sekundy vás otravuje znovu.

Trpělivost je schopností, které se děti teprve musí učit a jsou ji schopny teprve od určitého vývojového stádia. Navíc se míra trpělivosti různí mezi jednotlivými dětmi, podle toho, jaký je jejich práh frustrace, tolerance, impulsivity a anticipace. Dejte dítěti čas na to, aby si trpělivost mohlo osvojit.

5. Nepředvídatelnost

Vaše dítě si najednou postaví hlavu, že budete sabotovat akci, kterou už máte naplánovanou dlouho dopředu.

Psychologové upozorňují na to, že zdravé děti neustále testují limity a hranice svých rodičů. Úlohou rodičů je důslednost a dodržování právě těchto hranic. Jinak řečeno; dítě zkouší, co ještě si může dovolit, ale vaším úkolem je zůstat pevní a klidným způsobem mu dát najevo, že hranice jsou pevné pro všechny.

6. Nedostatek empatie

Vaše čtyřleté dítě upadne a odře si koleno. Pláče. Vedle něj stojí jeho sedmiletý sourozenec a bez zájmu si pohazuje s míčem.

To, co může připadat rodičům jako necitelnost, je často pro dítě jen způsob experimentování. Pouze tímto způsobem zjišťuje, jak jeho chování ovlivňuje svět kolem něj. Zkouší proto, jaký důsledek bude mít jeho lhostejnost.

7. Neschopnost udržet pozornost

Vaše šestileté dítě chce, abyste s ním hráli pexeso, ale za tři minuty ho hra přestane bavit a chce si zahrát fotbal.

Neschopnost udržení pozornosti k dětem přirozeně patří. Pro ně je svět stále ještě novým místem, které je plné úžasných věcí, a je zcela normální, že těkají pozorností. Schopnost koncentrace a dlouhodobého udržení pozornosti se rozvíjí kolem sedmého až osmého roku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 zásad skvělých otců
Děti a spánek přes den: Kdy ho můžete zrušit?
Boje mezi sourozenci: Jak je zvládnout
Děti a domácí práce: Jak je zapojit
Děti milujících otců se chovají lépe než ostatní