Menu
Úvod  ›   › 

7 příznaků, že máte zánět dutin

Cítíte tlak v obličeji, bolí vás hlava, teče vám žlutá až zelená rýma a páchne vám z úst. Představujeme vám varovné signály, které upozorňují na zánět dutin.

Ucpaný nos patří už mezi tradiční charakteristiky zimního období. Jde ale jen o obyčejnou rýmu, nachlazení, nebo už se jedná o zánět dutin (sinusitidu), který v některých případech vyžaduje i léčbu antibiotiky? Následující příznaky by vás měly varovat:

1. Tlak v obličeji

Dutiny, které se nachází v oblasti čela, nosu, tváří a očí, mají hned několik úkolů. Jedním z nich je ohřívání, filtrování a zvlhčování vdechovaného vzduchu. Dalším je jakési "nadlehčování" hlavy. Tím, že jsou v ní dutinky vyplněné vzduchem, hlava se nám nezdá tak těžká. Jakmile se ale dutiny ucpou hlenem a nemohou plnit svoji funkci, hlava se vám bude pocitově zdát jakoby těžší. Nahromadění hlenu navíc povede k pocitu tlaku v obličejové části.

2. Bolí vás pohyb

Bolest v obličeji a tlak, které se zhoršují, kdykoli pohnete hlavou, mohou být dalším varovným signálem zánětu dutin. Je tomu tak proto, že hlen tlačí na membrány a v určitých úhlech je tento tlak větší.

3. Bolí vás hlava

Pro zánět dutin jsou typické i bolesti hlavy. Zablokované dutiny a jejich zánět vede ke stažení svalů v okolí čelní kosti, což zase způsobuje typickou svíravou bolest hlavy.

4. Teče vám žlutá až zelená rýma

Zabarvená rýma - oproti čiré, vodnaté - která vám teče z nosu nebo dolů do krku, je dalším signálem zánětu dutin. Zabarvení hlenu mají na svědomí bílé krvinky a jedná se o důkaz toho, že váš imunitní systém s infekcí už začal bojovat. Zabarvený hlen se může objevovat ještě několik dní i týdnů poté, co už váš organismus nad infekcí zvítězil, ale pouze se čistí vaše dýchací cesty a dutiny.

5. Máte ucpaný nos

Ucpaný nos je klasickým symptomem zánětu dutin. Jde o odpověď těla na zánět, při němž otékají sliznice v důsledku zvýšeného přítoku krve. I když se ucpaný nos objevuje i při klasickém nachlazení, při zánětu dutin trvá obvykle mnohem déle.

6. Páchne vám z úst

Halitóza, neboli výrazný zápach z úst, je vedlejším důsledkem zabarveného hlenu, který vytéká z vašich dutin a nosu a stéká dolů do krku. Odér bakterií, které jsou v hlenu obsaženy, způsobuje páchnoucí dech. Špatný dech může být i důsledkem antibiotik, která na infekci užíváte.

7. Vykašláváte hlen

"Mokrý" kašel, při kterém vykašláváte hlen, patří mezi typické projevy zánětu dutin. Někteří lidé jej i přesto zaměňují za nachlazení nebo bronchitidu. Kašel přidružený k zánětu dutin se obvykle zhoršuje v noci a ráno, zatímco kašel spojený s bronchitidou je prakticky neměnný v průběhu dne i noci. Noční a ranní kašel spojený se zánětem dutin je způsoben stékáním hlenu dolů do krku, když ležíte, což dráždí receptory ke kašli.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejlepší a nejhorší léky na chřipku a nachlazení
Chřipka a nachlazení v těhotenství
Rudý nos, oteklé oči: Jak zamaskovat chřipku
Má vaše dítě střevní chřipku, nebo otravu jídlem?