Menu
Úvod  › 

7 věcí, které by puberťáci nikdy neměli sdílet na Facebooku

Facebook jim asi nerozmluvíte, ale alespoň své puberťáky naučte, aby na sociálních sítích nikdy nesdíleli následující věci. Pro jejich i vaše bezpečí.

Nemá smysl bránit dospívajícím v tom, aby si založili účet na Facebooku nebo jiné sociální síti. Místo neúčinných zákazů si s nimi raději promluvte o tom, které věci by na nich nikdy neměli sdílet, protože tím ohrožují svoji i vaši bezpečnost. Můžete se vsadit, že na klidně vedenou diskusi o internetové bezpečnosti bude váš teenager reagovat mnohem lépe než na ultimativní zákazy:

1. Osobní informace.

I tomu nejzatvrzelejšímu puberťákovi musíte vysvětlit, že na sociálních sítích nesmí sdílet tak privátní informace, jako je například adresa nebo telefonní číslo. Ať už kvůli bezpečnosti své vlastní, nebo celé vaší rodiny. Zkuste si s ním promluvit o tom, jak by se jim líbilo mít vykradený byt, nebo zablokovaný telefon.

2. Soukromé rodinné informace.

Existuje spousta "interních" rodinných informací, které by si rozhodně neměly číst další stovky lidí. Sdělení typu: "Můj táta se bojí, že přijde o práci.... Naši se pořád hádají, asi se rozvedou..." a podobně jsou obvykle výrazem teenagerovy nejistoty a obav, o které se chce podělit se svými kamarády. Snažte se o těchto záležitostech mluvit v rámci rodiny, probrat se svým dospívajícím potomkem všechno, na co se chce zeptat i co ho trápí. Zároveň mu zdůrazněte, že tyto soukromé rodinné informace na sociální sítě nepatří.

3. Osobní problémy.

Častým obsahem statusů dospívajících na sociálních sítích jsou vztahová a přátelská dramata, která aktuálně řeší. Naučte svého puberťáka, že tento typ informací je čistě soukromý a není vhodné ho sdílet veřejně. Nejde jen o internetovou etiketu, ale i průpravu do budoucího, dospělého života.

4. Fotky s geotagy

Teenageři milují fotky pořizované smartfony a většina z nich je opatřená takzvanými geotagy, které poskytují informace o tom, kdy a kde byla daná fotografie pořízena. Neexistuje lepší vodítko pro zloděje než rodinné fotky z dovolené, u nichž je jasné, že jsou pořízené a zveřejněné aktuálně.

5. Informace o tom, že jsou doma sami.

Každý dospělý pochopí, že informace o tom, že dospělí vyklízejí pole, a dospívající potomek zůstane doma sám, je pro vašeho puberťáka nejlepší zprávou za posledních několik měsíců. Ale stejně tak by měl i váš teenager pochopit, že jejich veřejným sdílením si říká o problémy.

6. Věci, které by budoucí zaměstnavatel nechtěl vidět.

Málokterý -náctiletý si uvědomuje, že jeho statusy a fotky na sociálních sítích budou dohledatelné i za několik let, kdy se bude například ucházet o zaměstnání. Promluvte si s ním o tom, že by měl na sociální sítě dávat jen věci, za které se nebude za pár let stydět a které mu nezkazí kariéru.

7. Nevhodné fotky.

Obnažené fotky jsou absolutní tabu. Vždy, v jakémkoli věku a bez diskuse.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články