Menu
Úvod  › 

Které zvyky jsou nezdravé?

Připadají vám v podstatě neškodné, takže je nemáte potřebu řešit, jenže do deseti let za ně zaplatíte vysokou cenu. Seznamte se se zlozvyky, které vám zničí zdraví.

Jíte, když nemáte hlad.

Jdete si sednout na kávu a když už jste tam, objednáte si zákusek. Sejdete se s kamarády a protože si všichni něco dávají, objednáte si také. Nezávisle na tom, jestli máte skutečně hlad. Zkrátka nedokážete odolávat lákadlům, které vás obklopují a neustále něco pojídáte. Takovým chováním ale matete své tělo a odnaučíte se naslouchat jeho signálům a přirozeným rytmům. Vlastně jej udržujete ve stavu, kdy není ani pořádně zasycené, ani hladové. Časem se takový režim nutně podepíše na vaší postavě.

Kouříte.

Jsou to jednoduché počty. Kouření zvyšuje riziko srdečního onemocnění (které mimochodem tvoří pětatřicet až čtyřicet procent všech úmrtí souvisejících s kouřením), rozedmy plic, rakoviny, mrtvice, astmatu, plicní infekce a demence. Jestliže stále patříte mezi kuřáky, zamyslete se nad svými zdravotními vyhlídkami.

Pijete.

Co se týká alkoholu, základem je umírněnost. Podle údajů Ceters for Disease Control and Prevention je jedno z deseti úmrtí osob ve věku mezi dvaceti a čtyřiašedesáti lety způsobeno nadměrným pitím. Pokud si za den dopřejete víc než tři jednotky alkoholu, významně tak zvyšujete riziko vysokého krevního tlaku, srdečního onemocnění, onemocnění jater i ledvin. Jako bonus si připočtěte narůstající váhu, protože alkohol je skutečnou kalorickou bombou. A účet za nadměrné pití budete skládat během několika let.

Koušete si nehty.

Kousáním nehtů otevíráte bacilům cestu do těla. Rukama saháte na téměř všechno a pokud si koušete nehty, máte mnohem větší pravděpodobnost, že dostanete chřipku, nachlazení, nebo jinou infekci. Kromě toho si kousáním nehtů zaděláváte na problémy se zuby.

Jíte příliš rychle.

Zpomalte. A u jídla to platí dvojnásobně. Pokud jíte příliš rychle, nedáte svému tělu vůbec šanci, aby si uvědomilo, že už je syté a nepotřebuje víc jídla. K tomu, aby signál z vašeho trávícího traktu doputoval až do mozku, je zapotřebí poměrně hodně času. Jestliže do sebe tedy naházíte jídlo závodní rychlostí, nejenže si koledujete o pálení žáhy a plynatost, ale zkonzumujete toho také mnohem víc, což rozhodně dřív nebo později pocítíte.

Díváte se příliš na televizi.

Podle provedených výzkumů stráví průměrný dospělý víc než dvacet hodin týdně sledováním televize. To znamená, že za týden věnujete televizi téměř jeden celý den. Není potřeba zdůrazňovat, že sezením na pohovce před televizí příliš velké množství kalorií nespálíte a důsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Zanedbáváte sex.

Pracovní stres, nedostatek spánku a další civilizační problémy způsobují pokles libida. Pokud váš zájem o sex v poslední době razantně poklesl, je na místě, abyste vyhledali odborníka. Stres může být počáteční příčinou nízkého libida, ale také může jít o důsledek snížené funkce štítné žlázy, hormonální poruchy, vysokého krevního tlaku a dalších zdravotních problémů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články