Menu
Úvod  › 

10 signálů, že je to rakovina kůže

Vypadá trochu divně a podezřele, ale samozřejmě doufáte, že je to jen neškodné mateřské znaménko. Ale co když ne? Následující signály by vás měly varovat.

Rakovina kůže je jednou z nejčastějších forem zhoubného bujení. V posledních patnácti letech byl navíc zaznamenán výrazný nárůst případů rakovinového bujení kůže. Přitom stačí, když jsou její příznaky rozpoznány včas a naděje na vyléčení je výrazně vyšší. Pravděpodobnost, že se vás rakovina kůže bude někdy týkat, se výrazně zvyšuje, pokud jí trpěl někdo z vašich blízkých příbuzných. Rizikovým faktorem je také světlá kůže (zejména pokud máte blonďaté, nebo zrzavé vlasy), byli jste vystaveny velkému množství rentgenového záření, máte onemocnění imunitního systému, často pobýváte na slunci, nebo patříte mezi kuřáky.

Které příznaky by vás měly varovat, že se s vaší kůží děje něco nebezpečného a kdy poznáte, že je to nejspíš rakovina?

1. Pokud mateřské znaménko pomyslně rozdělíte na dvě poloviny, jsou obě dvě stejné? Asymetrická znaménky a pihy jsou vždy podezřelá a hodná pozornosti.

2. Zaměřte se na okraje znaménka. Jsou vystouplé a nepravidelné, nebo hladké? Neškodná znaménka a pihy mají hladké okraje.

3. Změnilo vaše znaménko v poslední době barvu? Tmavne? Zpozorněte, protože to není dobré znamení.

4. Kontrolujte jeho velikost. Pokud roste, je to špatně. A podezřelá jsou také jakékoli znaménka větší než průměr tužky.

5. Velmi varovná jsou znaménka, která krvácí nebo bolí.

6. Puchýře (a cokoli, co jim je podobné) na nohou a chodidlech, které se nechtějí hojit.

7. Pokud vám byl někdy diagnostikován HPV (lidský papilomavirus), riziko, že onemocníte rakovinou kůže je vyšší.

8. Jakýkoli bolák, který se nehojí, signalizuje problém.

9. Pozornost věnujte i bolákům a otevřeným rankám v ústech. Rakovina kůže lokalizovaná na sliznici úst je stále častější a týká se především kuřáků.

10. Všímejte si hnědých nebo černých skvrn pod nehty a v jejich okolí. Rakovina kůže se může objevit i na nohou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Rakovina