Menu
Úvod  › 

Obyčejné věci, které fascinují mimina

Vás už ani nenapadne, abyste si jich všímali, ale čerstvě narozená mimina jsou jimi fascinovány a dokáží je zabavit, či uklidnit na dlouhou dobu. Představujeme vám úplně obyčejné věci, kterým spolehlivě zaujmete každého kojence.

"Můj tří měsíční syn je absolutně fascinovaný, kdykoli zapnu vysavač. Zmlkne i uprostřed toho největšího řevu a napjatě poslouchá. Vydrží to klidně i dvacet minut a dost často při tom zvuku i usne," říká třiatřicetiletá Petra. A odborníci jí dávají za pravdu. Od narození mají i ty nejmenší děti vyvinutý smysl pro doteky, chuť, nebo poslouchání hudby. Právě stimulování těchto smyslů je naprosto klíčové pro učení se a fyzický, emocionální i sociální vývoj. Je samozřejmé, že druh a množství stimulace závisí na individuálním stupni vývoje neurologického systému i dalších faktorech (například na tom, jak moc je dítě aktuálně unavené, nebo hladové), ale obecně platí, že i velmi malé děti milují následující obyčejné věci:

Pohyb

Jakmile se něco hýbe, spolehlivě to upoutá pozornost vašeho malého potomka - zejména, když to vydává nějaký zvuk. Jde o přirozenou biologickou reakci a preference pohyblivých objektů dále stoupá spolu s tím, jak se dětský mozek vyvíjí a roste. Právě proto všechny děti velmi rády pozorují ostatní lidi, zvířata, ale zaujme je i pohled na frekventovanou silnici.

Novost

Studie spolehlivě ukazují, že už děti staré čtyři měsíce jsou fascinovány objekty, které jsou nové, než těmi, které už ze svého okolí znají. Proto také malé děti upřeně zírají na kohokoli cizího, kdo se objeví ve vaší domácnosti, i kdyby to byl jen pošťák. Pokud chcete své mimino zabavit, schovejte část hraček a vraťte je zpátky až například po týdnu, kdy pro něj budou znova nové a zabaví jeho pozornost o to déle.

Kontrast

Všechny malé děti jsou fascinovány kontrastem a například hračky s černobílými detaily je zaujmou mnohem více než jednobarevné předměty. Stejně tak ale budou zírat do vašich očí, nebo na vlasovou linii nad čelem, protože právě tam je kontrast vašeho obličeje největší. Zkuste se zamyslet nad tím, jaké kontrastní předměty či hračky byste mohli umístit do blízkosti vašeho miminka. Upoutáte tím nadlouho jeho pozornost.

Rytmus a hudba

Všechny děti bez výjimky milují hudbu, zejména tu s výrazným rytmem. Někteří vědci tvrdí, že to má souvislost s rytmem srdce, které slyší dítě v těle matky, jiné teorie předpokládají, že dítě po narození preferuje stejný typ hudby, který k němu doléhal přes břišní stěnu. Každopádně všechna mimina zbožňují rytmické zvuky a budou fascinovaně poslouchat, když jim budete zpívat, nebo jim pustíte své oblíbené album.

Imitace

Už mezi čtyřmi a šesti měsících věku začínají děti napodobovat své nejbližší a chtějí vykonávat stejné činnosti jako oni. Budou proto nadšené, pokud jim půjčíte na hraní ovladač od televize, starý mobilní telefon nebo další potřeby denní potřeby, které vídají pravidelně u vás.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Miminka