Menu
Úvod  › 

Věty, které nikdy neříkejte nevyspalým rodičům

Nevidíte ani na deset centimetrů, nemůžete udržet oči otevřené a jen při představě čistě povlečené postele se vám chce zoufale řvát. A pak přijde někdo, kdo vám naservíruje lidové moudro ? a vy byste ho nejraději zabili. Následující věty jsou pro spánkově deprivované rodiče tabu.

"Zapomeňte na spánek."

"Inteligentní" obdoba moudra, podle kterého byste si před narozením dětí měli naspat do zásoby. Opravdu to poslední, co potřebují rodiče slyšet, kteří se už několik měsíců nevyspali, jsou výroky o tom, že malé děti a spánek dospělých se neslučují. Jejich autoři by si měli uvědomit, že máte kruhy pod očima, nikoli lobotomii mozku.

"Děláte to špatně."

Většina, sociálně alespoň průměrně zdatných, lidí, tuší, že poučovat novopečené rodiče o tom, že něco dělají špatně a oni to dělali mnohem lépe, není ten úplně nejbezpečnější nápad. Nevyžádané rady jsou jako odjištěný granát, který vám velmi snadno může vybouchnout v ruce. Až vám bude příště nějaký zoufalý rodič vykládat o tom, jak dvě hodiny uspává, aby mohl za hodinu znovu vstávat a zopakovat is to znovu, především očekává, že ho politujete a vyjádříte upřínou soustrast a nikoli, že si ještě bude muset vyslechout, jak jste vlastním dětem připravovali odvar z makovic.

"Moje dítěte spalo už od narození celou noc."

Uvědomujete si, že tímto prohlášením volíte podobnou logiku, jako kdybyste před člověkem, který prodělal amputaci nohy, poskakovali po těch svých zdravých dvou a pokřikovali na něj: "heč heč"? Informační hodnota podobného prohlášení je pro zoufalé rodiče, kteří už s nevyspali několik měsíců, úplně nulová. Pokud je tedy nechcete skutečně nastvat.

"Užívejte si to. Tohle je nejkrásnější věk!"

Ale skutečně?! A slyšeli jste někdy o mučení ndostatkem spánku? V takovém případě byste také tvrdili, že jde o nejkrásnější část dne? Navíc vám prozradíme tajemství: Většina rodičů má své děti ráda, i když je nenechají vyspat, a dokáží si jejich dětství užít i bez hlubokomyslných lidových mouder.

"Nesmíte se soustřeďovat na detaily."

Ještě můžete zoufalým nevyspalým rodičům poradit, aby přestali dýchat, a dosáhnete podobného efektu.

"Jé, ty vypadáš unaveně."

Pokud mají doma zrcadlo, pravděpodobně si všimli, že mají pod očima kruhy jako panda, a nepotřebují to slyšet i při společenské konverzaci. Říká se tomu diplomacie a takt.

"Proč ho/jí prostě nenecháte vybrečet?"

Možná proto, že na to nemají nervy/srdce/žaludek. Uvědomte si, že každý rodič je jiný a volí různé výchovné metody. Zatímco jeden bez problémů dokáže zavřít za řvoucím dítětem dveře a ve vedlejší místnosti se pustit do čtení knížky, jiný má pocit, že se mu dětský pláč zařezává až do hlubin mozku a v žádném případě to nemůže vydržet.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Stali jsme se rodiči!