Menu
Úvod  ›   › 

7 tipů, jak si zjednodušit předvánoční úklid

Nenechte si pokazit atmosféru nervozitou z předvánočního úklidu! Tyto tipy vám ušetří nejen práci, ale i zbytečný stres.

1.  Zachovejte chladnou hlavu

Jestliže si vše správně naplánujete a nebudete se předem trápit myšlenkami na nekonečné uklízení, můžete si tuto činnost i překvapivě užít.

2.  Rozdělte si práci do etap

V první řadě si předvánoční úklid naplánujte a rozdělte na několik fází. Časový harmonogram vám pomůže vše v klidu zvládnout. Nesnažte se stihnout dokonalý úklid během jednoho jediného dne, ale věnujte mu klidně i celý týden. Při samotném úklidu se doporučuje dodržovat několik zásad, které vám usnadní práci.

  • Prach stírejte vždy seshora dolů a vždy chvíli počkejte, než se usadí.
  • Pokud máte domácnost se dvěma patry, taktéž začínejte nahoře. Teprve když máte hotovo, přesuňte se do dolního patra.
  • Podlahy vytírejte nebo luxujte až úplně nakonec, protože při utírání prachu vám ho velká část spadne právě na zem.

3.  Pořiďte si potřebné uklízecí prostředky

Přichystejte si čistič na umyvadla, WC gel, prostředek k utírání prachu a čistič vhodný k vytírání. Uklízecí prostředky vybírejte vždy podle toho, na jaké povrchy je chcete použít. Nejvíce náchylné bývá dřevo, o které je třeba se náležitě starat.

4.  Zapojte celou rodinu

Nenechávejte si úklid pouze pro sebe a zapojte do něj i ostatní členy domácnosti. Stmelí vás to. Navíc, pokud se zapojí i nejmladší členové domácnosti, budou si pak čistého a voňavého domova mnohem více vážit.

5.  Využijte chytré pomocníky

Kromě uklízecích prostředků vám mohou usnadnit práci i pomocníci ve formě parního čističe, mikro utěrky, odstředivého mopu nebo třeba robotického vysavače. Ovzduší v domácnosti dokonale pročistí i zvlhčovač vzduchu. Bude se vám hned příjemněji dýchat. Zvažte na příští rok i pořízení moderní klimatizace. Nástěnná klimatizace zbaví vzduch prachu, roztočů a dalších alergenů, což vám práci s úklidem výrazně ušetří. Navíc udržuje i optimální vlhkost vzduchu.

6.  Zbavte se všeho, co už nepotřebujete

Nemilosrdně vyházejte věci, kolem kterých jen denně chodíte, nepoužíváte je a zbytečně na ně sedá prach. Pokud si tyto lapače prachu necháte, přibyde vám starost s jejich nekonečným čištěním a oprašováním.

7.  Provoňte byt a užívejte si vánoční atmosféru

Na závěr si doma zapalte svíčky či aromalampu a ozdobte si stůl voňavým potpourri. Vánoční atmosféru nejlépe navodí aroma pomeranče, skořice, jablek nebo vanilky. Teď už si můžete užívat zasloužený odpočinek po náročném úklidu, který jste s přehledem zvládli.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články