Menu
Úvod  › 

Vybíráme materiál povlečení

Při nákupu ložního povlečení, se zaměřte nejenom na vhodné barvy a vzory, které budou ladit se zbytkem vaší ložnice, ale především na materiál vašeho nového povlečení. Ten by měl být vždy hlavním kritériem výběru vašeho nového ložního povlečení. V současné době se na trhu můžete setkat s několika druhy materiálů, ze kterých se povlečení vyrábí.

Bavlněné povlečení

Opravdovou klasikou mezi ložním povlečením, a to i přes narůstající množství moderních materiálů, je povlečení z bavlny. Ta stále zůstává nejrozšířenějším a nejoblíbenějším materiálem používaným k výrobě ložního prádla. Bavlna je pružný, měkký a hřejivý materiál, který je velmi příjemný na dotek. Navíc se  vyznačuje skvělou prodyšností a savostí.

Klasické bavlněné povlečení je také cenově dostupné pro každého, jedinou jeho nevýhodou je nutnost žehlení, z důvodu vyšší mačkavosti materiálu. V dnešní době se také můžete setkat se speciální mercerovanou bavlnou.

Mercerování je technický postup, při němž dochází k úpravě bavlněných textilií. Mercerované ložní povlečení se tak pyšní vyšší pevností, příjemným omakem, afinitou k barvivům a hedvábným leskem.

Flanelové povlečení

Mezi další, velmi oblíbený typ ložního povlečení, patří povlečení flanelové. Flanelové povlečení je vyráběno ze 100% bavlny, ale k jeho výrobě je používána hustě tkaná látka o vyšší gramáži.

Povlečení z flanelu se vyznačuje vysokou hřejivostí, díky čemuž získalo vysokou oblibu především v zimních měsících. Flanelové povlečení si zachovává všechny výhody bavlny.  Nespornou výhodou je také jeho savost a navíc je velmi příjemné a hebké na dotek.

Saténové povlečení

Satén je vyráběn z vysoce kvalitní bavlněné příze s jemným leskem na povrchu. Jde o velmi pevný a také trvanlivý materiál. Saténové ložní povlečení je velice hebké, měkké a příjemné na dotek. V letních měsících příjemně chladí a v zimě vás naopak rychle zahřeje.

Povlečení z bavlněného saténu vám zaručí opravdové pohodlí. Pro posílení lesku a výborných kvalit materiálu je látka mercerizována. Při jeho údržbě ale buďte opatrnější. Doporučuje se prát saténové ložní povlečení naruby a na nižší teploty s jemnějšími pracími prostředky.

Krepové povlečení

Velmi oblíbené, především díky své snadné údržbě a nízké ceně, je ve spoustě českých domácností povlečení z krepu. Klasický krep je vyráběn ze 100% bavlny, proto u něj můžete ocenit všechny její vlastnosti jako je měkkost, pružnost a prodyšnost. Pro krepové povlečení je charakteristická střídavě hladká a zvrásněná část v pravidelných pruzích.

Krep je velmi kvalitní tkaninu, která se pyšní opravdu dobrou izolací a savostí. Krepové povlečení není nutné žehlit, stačí vyprat, lehce odstředit a nechat vyrovnané uschnout. Krepová úprava povlečení zabraňuje zmačkání.

Damaškové povlečení

Luxusní damaškové povlečení z bavlny nejvyšší jakosti představuje mimořádné pohodlí a hebkost. Povlečení z damašku je velmi kvalitní, praktické a elegantní. Damašek je vysoce kvalitní tkanina dominující bohatým vzorováním. Jedná se o lesklý a lehký materiál, který nadchne v podstatě každého.

Hedvábné povlečení

Jedním z nejkvalitnějších a nejluxusnějších materiálů, který se využívá při výrobě ložního povlečení, je hedvábí. Hedvábné ložní prádlo je známkou luxusu a je určeno především pro nejnáročnější klienty, kteří nehledí na cenu, ale preferují opravdovou kvalitu. Hedvábné povlečení se hodí do každého období, v zimě je teplé a zahřeje vás, v létě je naopak chladivé.

Povlečení z hedvábí je velmi měkké, hebké, lehké a zároveň pevné. Hedvábní ložní povlečení odolává pachům, je hypoalergenní a  vysoce absorpční. Hedvábí absorbuje pot a zároveň nechává pokožku dýchat.

Povlečení z mikrovlákna

Mikrovlákno je velmi jemná tkanina ze 100% polyesteru, který na dotek připomíná hedvábí. Pokud tedy toužíte pro opravdu odolném ložním povlečením, je povlečení z mikrovlákna to pravé.

Ložní povlečení z mikrovlákna je také velmi ceněné pro jeho snadnou údržbu. Velmi rychle schne a minimálně se mačká. Je také vhodné pro alergiky, dostupné za přijatelnou cenu a je známé tím, že v létě chladí a v zimě naopak udržuje tělesnou teplotu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články