Menu
Úvod  › 

6 věcí, které jsou špinavější než záchod

Saháte na ně prakticky každý den a možná ani netušíte, že koncentrace mikrobů na nich je mnohem větší než u záchoda. Seznamte se s nejšpinavějšími předměty ve vašem okolí.

Znáte to. Někdo u vás doma nebo v kanceláři kýchne a rázem mají chřipku všichni. Uvědomujete si ale, že infekce se nemusí nutně šířit jen vzduchem, ale rozšiřuje jí i kolektivní používání předmětů? Tady jsou ty nejšpinavější věci, na které byste si měli dávat zvláštní pozor.

1. Mýdlo

Také si pamatujete, jak vám vaše matka zakazovala posadit se na veřejných záchodcích na prkénko? Tak se podržte; na záchodovém prkénku či na zemi průměrných veřejných záchodků se nachází méně mikrobů než na zásobníku na tekuté mýdlo, na který ale většina lidí sahá bez jakýchkoli obav. A co hůř bakterie jsou obsažené i v samotném mýdle, které by vás jich mělo naopak zbavit. Studie vedená Jonathonem Sextonem dokázala, že čtvrtina zkoumaných zásobníků tekutého mýdla na veřejných toaletách obsahuje životaschopné bakterie. V naprosté většině případů se totiž dají zásobníky znovu naplnit a ke kontaminaci obsahu dojde právě při opětovném plnění.

2. Peníze

Víte, že jednou z největších zásobáren mikrobů je vaše peněženka? Podle výzkumů se na bankovkách nachází miliony mikrobů. Na některých bankovkách, které zkoumali američtí vědci, se dokonce objevilo významné množství kokainu. Bankovky mají totiž neuvěřitelnou schopnost absorbovat všechno, s čím se dostanou do kontaktu, ať už jsou to drogy nebo bacily, z rukou, kterými prošly.

3. Prádlo

Pravděpodobně jste dosud neměli ani tušení, že průměrný pár spodního prádla obsahuje 0,1 gram fekálií. Nezní vám to nijak tragicky? Potom byste měli vědět, že toto množství obsahuje přibližně sto milionů bakterií E. coli, které se v koši na prádlo rozšíří i na ostatní části oblečení. Když vědci zkoumali obsah veřejných praček, zjistili, že šedesát z nich obsahuje koliformní bakterie a deset procent obsahovalo E. coli.

4. Klávesnice

Zatímco na průměrném záchodovém prkénku se nachází devětačtyřicet bacilů na čtverečním centimetru, na stejné ploše klávesnice jich najdete téměř čtyři tisíce. Je to způsobeno tím, že záchod pravidelně čistíte, kdežto na klávesnici počítače snadno zapomenete.

5. Telefon

V obsahu mikrobů předčí nejen vaši toaletu ale i klávesnici další zdánlivě neškodný předmět, a totiž telefon. Podle výzkumů se na čtverečním centimetru sluchátka průměrného telefonu nachází víc než pětadvacet tisíc mikrobů. Pokud telefon například sdílíte v práci se svým kolegou, tím hůř.

6. Vaše ústa

Nejhorší z pohledu výskytu mikrobů jsou potom vaše ústa. Toto teplé, vlhké prostředí je bacily přímo prošpikováno, protože jim poskytuje víc než ideální podmínky. Mikrobi se sem přitom dostávají kdykoli jen otevřete ústa. Přidejte k tomu ještě zlozvyky typu okusování propisek, okusování nehtů, nevyčištění zubů po jídle, kdy mezi zuby zůstanou zbytky potravin. Množství mikrobů ve vašich ústech se počítá na miliony. V průměrných ústech se nachází sedm set různých druhů bakterií.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články