Menu
Úvod  › 

Koupě domu: Otázky, které si musíte položit

Investice do domu nebo bytu je jedna z největších ve vašem životě. Pokud chcete předejít budoucím problémům, měli byste si před jeho koupí položit několik zcela zásadních otázek. Tady jsou.

Ještě předtím, než se necháte nalákat na sladké řeči realitních agentů a vydáte své celoživotní úspory za vysněný dům, byste si měli položit několik otázek. Můžete tak totiž předejít budoucím nepříjemný problémům:

"Mohu si ten dům skutečně dovolit?"

Pravděpodobně nejzásadnější otázkou je, zda budete moci koupi a provoz domu financovat. Ačkoli je samozřejmě obtížné odhadnout, jak se bude do budoucna vyvíjet vaše finanční situace, experti mají jednoduché vodítko, které vám může pomoci alespoň rámcově se zorientovat. Dům by neměl stát víc než 1,5 až 2,5 víckrát než je roční příjem vaší domácnosti. To znamená, že pokud například váš příjem plus příjem vašeho partnera za rok dosáhne 400 000 Kč, nemovitost by vás měla přijít na 600 000 až 1 000 000 Kč. Jde však pouze o orientační vodítko.

"Jaké budou náklady na údržbu?"

Možná jste zajásali, že hypotéční splátky dokážete ze svého platu utáhnout, ale nezapomněli jste připočítat i náklady na údržbu domu? Poplatky za energii, vodu, pojištění a další pravidelné platby mohou dům značně prodražit a je nutné s nimi počítat dopředu.

"Dokážete dům udržovat?"

Jistě, každý dům v prospektu stavebních společností vypadá naprosto idylicky a bezproblémově. Nicméně realita je značně odlišná a kolem domu je mnohem víc práce a nutných oprav než v bytě. Je váš partner manuálně zručný a dokáže si s opravami poradit sám, nebo musíte i k drobnému problému shánět řemeslníka? Pokud nemáte doma kutila, budete si moci dovolit platit tyto údržbáře?

"Jací jsou vaši sousedé?"

Předsevzetí, že nikoho nepotřebujete a můžete sousedy ignorovat, je sice chvályhodné, otázkou však zůstává, jestli oni také budou ignorovat vás. Uvědomte si, že lidé, kteří bydlí vedle, budou vašimi sousedy nejspíš několik další let, ne-li po zbytek života. Jestliže máte například rádi svůj klid a v sousedství žije hlučná rodinka se šesti dětmi, vaše idyla vezme rychle za své.

"Jste připraveni na závazky?"

Jak si představujete následujících deset let? Chcete cestovat, být nezávislí a věnovat se svým koníčkům? Nebo už se chcete usadit a založit rodinu? Dům je obrovský závazek, který nemůžete zrušit tak snadno jako například podnájem. Pokud vás děsí pravidelnost a na složenky pohlížíte jako na svého úhlavního nepřítele, kterého je potřeba ignorovat co nejdéle, poohlédněte se raději po jiné investici, než je dům.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články