Menu
Úvod  › 

Slunce zdroj energie současnosti i budoucnosti

Elektrická energie je zdrojem pohonu ve všech oblastech našeho života. Není však zcela přirozená a potřebujeme si ji vyrábět. Jsou různé formy, jak získáváme elektrickou energii, ale ve většině případů buď čerpáme přírodní zdroje, nebo jich ovlivňujeme, většinou však negativně. Je však nevyčerpatelný zdroj energie, který se využívá stále více - Slunce.

Slunce bylo již v dávných dobách uctíváno jako božstvo, a důvody pro to byly v jeho obrovské energii. Tuto energii už dokážeme využívat i pro naše potřeby. Jednou z možností je získávání elektrické energie pomocí solárních panelů. Využívání solárních panelů ale není jen doménou velkých solárních elektráren, můžeme je využívat i pro domácí účely.

Zdroj:Solární panel

Spotřebiče v domácnosti

Každá domácnost využívá elektrickou energii na používání domácích spotřebičů. Rozvoj elektroniky, internetu a uplatňování smart technologií vytváří potřebu dostatku elektřiny pro fungování domácnosti. Spotřebiče jsou neustále energeticky méně náročné, ale i přesto budeme potřebovat stále zdroj elektrické energie. Běžná domácnost je připojena na veřejnou elektrickou síť. Jsou i alternativní možnosti zdroje elektrické energie, a jednou z nich je solární systém.

Samostatné nebo doplňkové řešení

Základem solárního systému pro výrobu elektrické energie jsou fotovoltaické panely a baterie, kde se vytvořená energie akumuluje pro další využití. Záleží samozřejmě od potřeb a náročnosti systému, jak se bude dimenzovat. Jiné nároky bude mít chata, kde se počítá s krátkodobým využíváním a delší dobou dobíjení baterií, a jinak bude projektovaný systém pro rodinný dům pro každodenní využití s ​​vyšším odběrem elektrické energie. Rovněž je třeba brát v úvahu i to, zda bude solární energie využívána na částečné vykrytí energetických potřeb domácnosti, nebo bude řešen jako autonomní systém bez využívání veřejné elektrické sítě. Fotovoltaika umožňuje při současné úrovni zajistit elektricky autonomní domácnost. Nejnovější vývoj přinesl na trh solární střechy, kde solární panely na výrobu elektrické energie jsou součástí tašky, takže se snižují náklady na instalaci, a solární panely již nepřekrývají původní střechu.

Pomoc pro chataře a karavan

Ostrovní solární systémy je možné využívat na instalaci pro chaty nebo pro karavany. Jedná se o systémy, které umožňují provoz méně náročných zařízení, nejsou plánované na každodenní používání, aby byl dostatek času na úplné dobití baterií, když systém není využíván. Následně se průběžně dobíjejí baterie ze slunečního záření. Takové systémy umožňují používání osvětlení, malé ledničky, rádia, dobíjení mobilních zařízení a podobných spotřebičů. Například pro chataře bez možnosti přípojky na elektrickou síť je toto velmi efektivní řešení, jelikož během nevyužívání chaty se baterie dobíjejí, a proto jsou tyto systémy méně nákladné, ale efektivně. I při využití elektrické přípojky umožňují vykrýt velkou část spotřeby elektrické energie, čímž se snižují náklady na energie. Stejně takové spojení veřejné elektrické sítě a solárního ostrovního systému lze použít na vykrytí spotřeby elektrické energie pro domácnosti. Šetří se tak náklady na bydlení a snižuje se zatížení životního prostředí.

Teplá voda díky slunci

Dalším využitím sluneční energie je fotovoltaický ohřev vody. Rozdíl oproti fototermickém systému je v tom, že oproti využívání kapaliny na ohřev vody, potřeby trubkových rozvodů, oběhového čerpadla a dalších součástí, potřebných k provozu, se fotovoltaický systém připojuje pouze ohebným kabelem k bojleru. Fotovoltaický ohřev vody je možné připojit prakticky ke všem typům bojlerů, stačí přípojka, čímž se zjednoduší instalace a snižují náklady na ni. V zimě je tento systém dokonce účinnější, díky chlazení systému.

Stejně provoz je efektivnější s nižšími náklady, protože není potřeba výměny a doplňování kapaliny v systému, nepotřebuje energii na provoz čerpadel, nepotřebuje přetlakové ventily. Velkou výhodou je možnost využití přebytku elektrické energie na dobíjení akumulátorů, např. pro LED osvětlení, nebo s DC / AC měničem pro zálohování důležitých spotřebičů (oběhová čerpadla kotlů na tuhá paliva, plynové kotle, nouzové osvětlení).

Sluneční záření je nevyčerpatelný zdroj energie, ze kterého můžeme získávat velkou část elektrické energie, kterou potřebujeme. Využívání solární energie pomáhá snižovat zatížení na přírodní zdroje, a zároveň pomáhá omezit znečištění životního prostředí využíváním stávajících zdrojů na získávání elektrické energie.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články