Menu
Úvod  › 

Efektivnější úklid v 6 krocích

Čistý domov je podmínkou spokojeného bydlení. Pro mnohé však úklid představuje ztrátu volného času a utrpení. Jestliže se však úklid vykonává pravidelně a systematicky, není potřeba vyvíjet tak velké úsilí k dosažení estetického a čistého domova.

Efektivní úklid udržuje vaši domácnost čitou, příjemnou a zdravotně nezávadnou. Mnoho lidí stojí zoufale v místnosti a přemýšlí, čím vlastně začít. Přinášíme vám užitečné rady, které vám práci usnadní, přestože úklid nepatří mezi vaše hobby (ostatně nejste sami). Klíčovou zásadou je dát uklízení nějaký řád a systém.

Zdroj:Úklid

Začněte tím nejtěžším

Ideální je začít něčím echt...do čeho se vám vůbec nechce. V opačném případě budete celou dobu myslet na to, co váš ještě čeká a nemine. Sami musíte vědět, zda je to pracovna nebo ložnice. Nehledě na to, že na konci úklidu dochází člověku trpělivost, energie i elán. Proto vykonejte nejdříve ty nejtěžší práce.

Koupelnu a kuchyni nakonec

I když se může zdát, že nejhorší na uklízení je kuchyně, nemusí tomu tak být. Navíc kuchyň a koupelnu budete během úklidu potřebovat. Vyměnit kyblík s vodou, vymáchat hadr, vyměnit čisticí prostředky apod. Pokud si tam uklidíte jako první, budete to muset na závěr ještě zopakovat.

Od horních ploch k podlaze

Začínejte horními plochami, ať už jde o utírání prachu na nábytku, vymetání koutů s pavučinami, mytí oken apod. Jestliže byste zvolili opačný postup, tak si uklízenou podlahu zaneřádíte prachem a jinými nečistotami.

Odpadky po ruce

Snažte se mít během úklidu koš nebo pytel na odpadky stále u sebe. Abyste mohli ihned likvidovat vše, čeho je nutné se zbavit. Ušetříte čas odbíháním k odpadkovému koši, případně se nestane, že na nějaký nepořádek zapomenete.

Bedýnka na dočasné předměty

Ideální je, když má každá věc své místo. Ovšem tu a tam se stane, že se doma najdou dočasné věci. Mohou to být noviny, letáky, nějaká konkrétní složenka, obálka pro souseda apod. Pořiďte si bedýnku i dvě, které budou sloužit na dočasné umístění věcí, které by se jinak povalovaly po stole, komodě, předsíňovém stolku atd.

Učiňte si z úklidu zábavu

Uklízet v domě či bytě, kde jsou všichni členové rodiny, není nic moc, pokud se tedy nehodlají zapojit také do práce. V opačném případě pošlete rodinu na procházku a užívejte, že namísto hlídání dětí, můžete uklízet a být sama. Pusťte si hudbu a neberte to jako pomstu. Představujte si, že si pak dáte v příjemném a čistém bytě kafe a užijete si relaxaci. Na konci se nezapomeňte odměnit - chtělo by to nějaký ten zákusek ke kávě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články