Menu
Úvod  › 

5 nejšpinavějších věcí ve vaší domácnosti

Bojíte se sednout na veřejných záchodech na prkénko, abyste nechytli nějakou smrtelnou chorobu? Buďte v klidu, u vás doma žije tolik mikroorganismů, že většina veřejných záchodků proti nim vůbec nemá šanci. Víte, která místa jsou ve vaší domácnosti z hlediska špíny nejkrizovější?

Odborníci upozorňují, že strach mnoha lidí dotýkat se věcí a povrchů mimo svou domácnost z obavy před bacily a bakteriemi, je naprosto nesmyslný. U vás doma totiž žije spousta mikroorganismů, o kterých nemáte ani ponětí. Tato místa ve vaší domácnosti jsou pro jejich výskyt nejlepší:

1. Kuchyňská linka

Kuchyňská linka je jedním z míst v domácnosti, které je pro výskyt bakterií nejpříhodnější. Z hlediska špíny a koncentrace mikroorganismů je kuchyňská linka dokonce horší než vaše toaleta. Nedojedené jídlo a špinavé nádobí na ní totiž často leží několik hodin, než se dostaneme k tomu, abychom ho vyhodili nebo umyli. Je v podstatě jedno, jak účinný čistící prostředek používáte, bakterií se nikdy zcela nezbavíte. Nejhorší věc, co můžete udělat, je proto ponechat syrovou zeleninu a příbory blízko dřezu a před konzumací rezignovat na jejich umytí. Suverénně nejšpinavějším předmětem, který představuje skutečnou líheň bakterií, je houbička na nádobí. Teplo a vlhko vytváří naprosto ideální mikroklima pro jejich bujení.

2. Ložní prádlo

Schválně; jak často měníte povlečení své postele? Jednou měsíčně? Nebo dokonce jednou za dva měsíce? Povlečení byste však měli kvůli mikroorganismům měnit mnohem častěji. Pokud máte strach z bakterií, roztočů a podobných parazitů, měli byste měnit povlečení minimálně jednou týdně. Kumuluje se v něm totiž pot a bakterie z vaší kůže. Ložní prádlo tak patří z hlediska mikroorganismů k nejkrizovějším předmětům v domácnosti.

3. Klávesnice

Kdyby někdo odebral vzorek z klávesnice vašeho počítače, získal by dokonalý přehled o tom, co se nachází ve vašem nose a žaludku. Testy, které provedli vědci mezi britskými uživateli počítačů, zjistily, že na klávesnicích se nachází přibližně stokrát víc bakterií než na záchodovém prkénku. Ostatně zamyslete se sami nad tím, jestli si umyjete ruce vždy, když jdete psát, šťouráte se při práci v noci, nebo svačíte nad klávesnicí.

4. Telefon

Používáme ho každý den, ale buďte upřímní: jak často jej čistíte? Pokud jste na tom jako většina ostatních lidí, otřete jej maximálně o tričko v případě, kdy už není pořádně vidět na klávesnici. Speciální čistící prostředek však nejspíš nepoužíváte. Přitom však bývá telefon často znečistěn kožním mazem. Co je však horší; mikroorganismy, které jste si při dotyku s běžnými denními předměty přenesly na ruce, se prostřednictvím telefonu dostávají do blízkosti vašeho obličeje a tím i úst.

5. Vana

I když vanu ve své koupelně nejspíš považujete za místo, kde se naopak špíny zbavujete, výzkumy dokázaly, že koncentrace mikroorganismů je tady mnohem vyšší než například na toaletě. Víte například, že typický načervenalý slizký potah typicky se objevující na okrajích van je způsoben jedním druhem množících se bakterií? Na čtverečním centimetru vany se nachází přes 50 000 bakterií.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články