Menu
Úvod  ›   › 

Dietní mýtus: Ananas vám v hubnutí nepomůže

Ananas je nejznámějším spalovačem tuků. Tisíce žen na světě věří dietám založeným právě na ananasu. Nejde ale o další nesmyslnou pověru?

Určitě jste už slyšela o doporučení, že na hubnutí přebytečných kil je vynikající ananas. Na tomto přesvědčení se také zakládá spousta diet a tisíce žen na celém světě věří, že jim ananas pomůže spálit nežádoucí tuky. Ale co je na tom ve skutečnosti pravdy?

Ananas je pravděpodobně nejznámější spalovač tuků a spousta dietních pokusů se zakládá právě na něm. Zázračnou složkou ananasu, která má štěpit tuky, je jedinečný enzym - bromelin. Od jeho objevení a objevení jeho účinků, ho využila spousta výrobců nejrůznějších hubnoucích přípravků. Ostatně jen málo lidí by dokázalo odolat slibům typu: "Jeden gram bromelinu spálí devět set gramů tuku." Nicméně efekt ananasu rozhodně není tak skvělý, jak slibují reklamy.

Enzym ve skutečnosti dokáže štěpit proteiny, ale má pouze zanedbatelný efekt na výměnu tuků. I přesto, že je bromelin nepochybně úžasný, nedokáže prostupovat skrz stěnu střeva uvádí magazín Health. Bromelin jako enzym špěpící bílkoviny je zvláštní tím, že prochází zažívacím traktem a je absorbován neporušený. Závěr vědeckých výzkumů je jasný; bromelin nemá vůbec žádný vliv na podkožní tuk a rozhodně vám nevysoustruží dokonalé tělo.

Přitom však na jeho údajné dietní účinky a skvělou schopnost štěpit tuky spoléhají obyvatelé západní Evropy už víc než dvacet let, kdy se tato fáma rozšířila. I když vám ananas v hubnutí příliš nepomůže, může být velmi prospěšný vašemu trávení. Pomůže vám strávit maso, mléčné výrobky nebo třeba luštěniny. Kromě toho plátkem ananasu účinně zaženete svůj hlad.

Vyznavači diet přísahají na ananasový den, který drží jeden den v týdnu, kdy si rozdělí jeden kilogram ovoce do tří dávek. Po dni takové diety člověk zhubne od jednoho do jednoho a půl kilogramu. Jenže to, co dietáři mylně pokládají za účinek bromelinu, je pouhá minimalizace kalorického příjmu, protože sto gramů ananasu má jen necelých padesát kalorií.

Navíc byste si měli uvědomit, že konzumace ananasu na lačný žaludek může poškodit vaše zdraví. Stejně tak byste se měli ananasu vyhnout, pokud trpíte zánětem žaludku nebo vředy. Po konzumaci ananasu byste si také měli vypláchnout ústa, protože kyselina v něm obsažená může poškodit zubní sklovinu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články