Menu
Úvod  ›   › 

Muži prožívají deprese jinak než ženy ? jak truchlí muži

Neurologové zjistili, že prožívání deprese se u mužů a žen liší. Zatímco ženy hodně zapojují emoce a duševní stránku, muži deprese prožívají spíš na fyzické úrovni, tedy tělem. Důvodů vedoucích k tomuto rozdílnému prožívání stejně těžké či smutné informace může být vícero.

Roli zde hrají i kulturní faktory, kde je ženám dovoleno vyjadřovat emoce více (klukům se často říká již od útlého dětství - kluci nebrečí). Úroveň psychické újmy je stejná, ale obě pohlaví je vyjadřují rozdílnými způsoby. Zatímco u žen jsou často diagnostikovány úzkosti a deprese, u mužů jsou to různé závislosti (automaty, alkohol, drogy).

Zdroj:Deprese

Depresí trpí více ženy

Perfekcionismus a touha po dokonalosti, nízké sebevědomí je spíš doménou žen. Muže naopak do stavu deprese dostávají špatní přátelé, nevhodný životní styl, kde chybí jen krůček k alkoholismu. Vysedávaní v hospodách apod. Špatnou náladu (deprese) je potřeba léčit a zjistit, proč do takové temnoty člověk upadá a není schopen vidět v životě i pozitiva. Deprese postihuje častěji ženy, ale ty se dokáží mnohem rychleji zotavit.

Deprese má na muže horší dopad

Zatímco muži trpí depresemi v menším měřítku, dopady bývají tragičtější. Právě díky tomu, že podléhají snadněji návykovým látkám a mnohem častěji si také sáhnou na život. Muži bývají náchylní k přetrvávající depresi, kdežto u žen jde spíš o depresi epizodickou.

U žen se deprese pozná dříve

Až 15% lidí prožije během svého života určitou formu deprese. Počet pacientů s depresí se v psychiatrických ambulancích za posledních 10 let zdvojnásobil, přičemž se snižuje i věk pacientů. Začne-li se deprese léčit včas, má vývoj nemoci lepší prognózu. Dle odborníků je horší průběh deprese u mužů způsoben i tím, že je rozpoznána mnohem později, než u žen, které bývají více otevřené. Podle společenských mýtů (kluci nebrečí) a mají být ti silnější, si depresi nepřipouští a považují to za slabost. Věří, že si pomohou sami. Proto statistiky jasně poukazují, že 4x častěji páchají dokonanou sebevraždu muži. Ženy většinou končí u pokusu - volání o pomoc.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Deprese