Menu
Úvod  › 

Každodenní sex: Pomůže vašemu vztahu?

Rozhodla jste se mu splnit životní sen a dopřát mu nepřetržitý přísun každodenního sexu. Jste si ale jistá, že tím svému vztahu prospějete?

Je to klasické téma dlouholetých ženáčů, kteří se spolu sejdou v hospodě. Nedostatek sexu, permanentní migréna jejich manželky, neochota k erotickým hrátkám, rutina a stereotyp. Tak se jednoho dne rozhodnete, že budete dokonalou a osudovou ženou a dopřejete mu sex téměř každý den. Je to ale skutečně cesta, kterou se chcete ubírat?

Spirála sexu

Podle statistik se průměrný český pár miluje dvakrát týdně. Pro porovnání Američané mají sex šestašedesátkrát v roce. Podle údajů magazínu Newsweek má patnáct až dvacet procent evropských i amerických párů sex méně než desetkrát za rok. Taková partnerství jsou podle sexuologů definovaná jako "bez sexuálního života."

Rutina, postupující věk, pracovní stres, povinnosti a další problémy sexuálnímu životu příliš nepřejí. U párů, které jsou spolu dlouhou dobu, je stále těžší udržovat si vzájemnou přitažlivost.

Helen Fischerová z Center for Human Evolutionary Studies, kterou oslovil magazín Newsweek, tvrdí, že spouštěčem chuti na sex je přitažlivost, romantika a vzájemná náklonnost. Fischerová je přitom vášnivou obhájkyní pravidelného a častého sexu. Jako příklad uvádí řadu primitivních kmenů, jako jsou například Kungové v Kalahari, kteří se milují téměř každý den a sex je pro ně jedinečným způsobem relaxace. "Sex s někým, koho milujete, je výhodný z mnoha důvodů. Prospívá vašemu zdraví i vztahu. Je vynikající pro dýchání, svaly, kontrolu močového měchýře, působí jako vynikající antidepresivum, obnovuje životní energii a vůbec pro váš zdravotní stav vykoná spoustu užitečných věcí."

Andrea M. Macari je klinická psycholožka, která se specializuje na sexuální terapii. "Pravidelný sex zvyšuje v partnerském vztahu sexuální touhu. Jinými slovy, čím častěji se budete milovat, tím přirozenější vám to bude připadat a budete sex vyhledávat."

Odmítá však, že by sex byl něčím spirituálním. "Při terapii učím páry, aby k sexu přistupovaly jako k naprosto normální příjemné věci. Realistické očekávání snižuje úzkost. V podstatě se dá říct, že sex je jako pizza: i když je špatný, pořád je ještě docela dobrý. Na stupnici od jedné do deseti, stačí když dosáhnete na stupeň pět až sedm. Potom jde o dostatečně dobrý zážitek."

Sex podle plánu

K frekvenci sexu přistupují odborníci různým způsobem. Někteří tvrdí, že páry by se neměly stydět udělat si klidně rozpis sexu a podle tohoto programu plánovat svůj erotický život. Údajně se tak prohloubí párová intimita a jde o účinnou metodu, jak předejít vyhasnutí sexuálního života.

Jejich odpůrci však tvrdí, že plánovaný a naprogramovaný sex je cestou do pekla. Upozorňují na skutečnost, že ke kvalitnímu sexu musí být patřičně vyladěni oba partneři a nejde o akt, který by bylo možné dopředu naplánovat, či dokonce vymáhat. Sex podle plánu podle nich může vést k tomu, že si jeden z partnerů erotiku zcela znechutí.

Nicméně oba tábory se shodují, že sex a erotika vůbec tvoří velmi podstatnou součást partnerského života. Sexuální vzrušení totiž produkuje dva důležité hormony, dopamin a oxytocin, které posilují vzájemné vazby a pozitivní emoce, jako je potěšení, intimita a pocit souznění. Takže ačkoli není každodenní sex nutností, pravidelné erotické hrátky vašemu partnerství velmi prospějí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Články o sexu