Menu
Úvod  › 

Chuť na sex: Vy versus ona

Vy jste nažhavení a šli byste okamžitě na věc, ale ona nehodlá ani zvednout oči od knížky. Vy jste ranní ptáče, kdežto ona by si dala říct před spaním. Sexuální touha mužů a žen se výrazně liší. Víte jak a proč?

Ať se tváříte sebeoduševněleji, faktem je, že sexuální touha ovládá značnou část našich životů. To, jakým způsobem se projevujeme za dveřmi ložnice závisí na spoustě faktorů, které naší sexuální touhu ovlivňují: životní styl, výchova, hormony, fantazie a pocity.

Vliv hormonů

Hormonem, který kontroluje mužskou i ženskou sexuální touhu, je testosteron. U mužů jej produkují varlata a nadledvinky, zatímco u žen přebírají tuto roli vaječníky. Možná si myslíte, že vaše vyšší hladina testosteronu je důvodem větší chuti na sex, než projevuje vaše partnerka. Tak to ale není, protože ženské tělo je na testosteron mnohem citlivější než vaše a rozdíl v jeho produkci se tak vyrovnává.

U žen je z hlediska sexuální touhy důležitější menstruační cyklus. Jestliže vaše partnerka zrovna ovuluje (to znamená, že její tělo je optimálně naladěné na potenciální oplození), její chuť na sex úměrně vzrůstá. Nedáte-li si ale pozor a otěhotníte ji, její tělo začne po porodu produkovat prolaktin, který zase její touhu na erotické hrátky utlumí.

Psychické faktory

Výchova, kultura a tradice mají na váš soukromý sexuální život mnohem větší vliv, než možná tušíte. Například četné výzkumy prokázaly, že ženy se víc než vy bojí ventilovat svá erotická přání. Muži také dokáží mnohem lépe oddělit sexuální touhu od citů a snáze než něžnější pohlaví se dokáží a někým milovat, aniž by do něj byli zamilovaní.

Vaše vzrušení a touha také vzrůstá mnohem rychleji a rychleji se dostavuje. Vaše partnerka si pravděpodobně mnohem více potrpí na předehru, hezké prostředí, patřičná vyznání a další okolnosti, které jí poskytnou čas, aby se mohla patřičně vzrušit.

Sex a věk

Vaše libido o sobě nejspíš dalo poprvé vědět v pubertě, kdy většina z nás také začala s masturbací. Chuť na sex budete pociťovat přibližně do padesáti let a pak začne pozvolna klesat. Postupem času se k tomu navíc přidá andropauza, která je v podstatě jakýmsi mužským přechodem, vaše tělo sníží produkci testosteronu a v důsledku toho klesne i vaše libido.

V tom máte také náskok před svou partnerkou, jejíž sexuální touha se nejspíš rozvinula o něco později. Vzrůstá postupem času a spolu s dosaženými zkušenostmi, které jí dovolují užívat si při milování většího potěšení. Sexuální maturitu její tělo skládá přibližně v pětatřiceti letech. Velkou ránu mu však zasadí menopauza, kdy její vaječníky razantně sníží produkci testosteronu. Jestliže se ani tehdy nebudete chtít zříci ložnicových požitků, budete se jí muset věnovat mnohem víc a zapojit svou diplomacii, abyste ji přesvědčili, že je pro vás stále žádoucí, protože ona se tak v žádném případě necítí.

Nejlepší erotické okamžiky

Víte, proč máte největší chuť na sex po ránu, zatímco ona si přitahuje tvrdohlavě peřinu pod bradu a tváří se, že vás ani nevidí? Na vině jsou opět hormony. Vaše tělo totiž ráno vyprodukuje o třetinu víc testosteronu a katapultuje tak libido prudce vzhůru. U ní však k ničemu podobnému nedochází a jediné, po čem touží, je pár minut spánku navíc. Ženy by si naopak daly říct raději ve večerních hodinách, kdy uloží děti a nemusí myslet na starosti, úkoly a povinnosti, které jsou před nimi.

Stejně tak se na vašem sexuálním životě podepíše i roční období. Ženské libido se v důsledku produkce hormonů probouzí na začátku jara. Vaše sexuální touha oproti tomu dosahuje svého vrcholu na začátku léta.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Články o sexu