Menu
Úvod  › 

Proč muži platí za prostitutky?

Za posledních deset let se počet mužů ochotných zaplatit za sexuální služby zvýšil téměř dvojnásobně. Víte, proč stále častěji vyhledáváme služby prostitutek?

Když byl v roce 2000 provedený výzkum mezi jedenácti tisíci muži, přiznal se jeden z deseti, že využívá k sexuálním službám prostitutky. Oproti tomu ve stejném výzkumu, provedeném o deset let dříve, se k placení za sex přiznal každý dvacátý muž, uvedlo bbc s odkazem na studii, která vyšla v magazínu Sexually Transmitted Infection.

Nová identita

Doktorka Helen Wardová, vedoucí výzkumu, tvrdí, že na vině je především vzrůstající počet rozvodů, sexuální turistika, která se stále častěji stává náplní prázdninových a dovolenkových cest, a vzrůstající dostupnost komerčního sexu, na němž se podílí především internet. Upozorňuje navíc na stoupající komercializaci sexu v pánských magazínech.

Sexuoložka Lesley Peman-Kerr se však přiklání spíše k vysvětlení, že obliba prostitutek a placeného sexu je mezi muži pořád stejná. Postupem času však tento druh služeb přestává být tabu a stále více mužů je ochotných přiznat se k tomu, že je využívá. "Podle mého názoru jsou muži jen otevřenější. Prostitutky je přitahovaly odnepaměti a jejich služby vyhledávali vždy, v tomto ohledu se jejich chování nijak nezměnilo." Dokonce poukazuje na výzkum z roku 1949, kdy se k využívání služeb prostitutek přiznal každý čtvrtý muž.

Na druhou stranu však přiznává, že postupem času se změnil postoj mužů k sexu a ten může přispívat k nárůstu vyhledávání prostitutek. "Muži, ostatně i ženy, jsou v současné době zvyklí dopřávat si takový sexuální život, jaký chtějí a nejsou připraveni dělat ústupky nebo se smiřovat s horší kvalitou či menší frekvencí a podobně."

"Ze své praxe vím, že sex je jedním z hlavních témat partnerských i manželských párů a lidé mají stále menší zábrany o něm mluvit. I když si ale muži i ženy stěžují v oblasti sexu přibližně na stejné věci, muži rychleji a častěji jednají a hledají náhradní řešení," říká sexuoložka. "Sex s prostitutkou je především sexem bez závazků, kdy muž nemusí řešit citové problémy a obtíže spojené často s partnerským vztahem. Prostitutka jim nabízí zcela novou identitu, jejich zákazník může být naprosto kýmkoli. Najednou už neexistují jeho problémy, potíže, minulost. Může si dovolit vyzkoušet věci, na které by se s partnerkou neodvážil ani pomyslet, natož aby si o ně řekl. Začíná prostě s čistým štítem a za své peníze může dostat prakticky cokoli. A to je velmi přitažlivá představa."

Nebezpečná zkušenost

Psychologové také upozorňují, že na vzrůstající oblibě prostitutek mezi muži má zcela určitě podíl i stále větší pracovní stres, kterému jsou muži vystaveni. Zjednodušeně řešeno trávíme v práci stále více času a nemáme tak čas na budování dlouhodobých stabilních vztahů. Na druhou stranu se ale nehodláme vzdát sexu. Peníze v takovém případě nejsou problém a muži jsou stále ochotnější za sex bez závazků vynaložit značné částky. Navíc máme k dispozici internet, který nám objekt touhy snadno přihraje.

A jak se na sex s prostitutkou tváří odborníci? "Pokud člověk nemá partnerský vztah a pojímá zkušenost s prostitutkou jako ojedinělý experiment, nejspíš jeho čin nebude mít žádné vážnější důsledky," říká sexuoložka. "Jakmile však do hry vstoupí city, může jít o velmi bolestnou a zraňující zkušenost a rozsáhlými následky. Stejně tak může být velkým problémem, pokud si muž navykne na to, že může mít jakoukoli sexuální zkušenost pouze za určitý finanční obnos. V reálném životě je potom nemotivovaný a nechce se mu vynakládat energii či dělat kompromisy, aby získal ženu, která se mu líbí."

Zatímco ale muži hledají u prostitutek většinou to, co se jim v běžném životě nedostává a do jisté míry se tak u nich v sexuální oblasti realizují, u žen takové pravidlo neplatí. Ženy jsou za sex ochotné platit v daleko menší míře než muži.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Články o sexu