Menu
Úvod  ›   › 

Vztah s ex: Můžete zůstat přáteli?

Rozešli jste se, ale možná byste i přesto o ní neradi přišli a chtěli byste zůstat v kontaktu jako kamarádi. Je to ale vůbec možné a co pro to musíte udělat?

Možná je taky znáte. Páry, které se rozešly, a i přesto se bývalí partneři dokázali změnit v dobré kamarády a přátelství jim klape stejně dobře (nebo i lépe) než partnerský vztah. A samozřejmě vás to také láká. Pokud se se svou drahou nerozcházíte skutečně ve zlém, nejspíš myslíte na to, jak vám spolu bývalo dobře a je vám líto všechno to najednou zahodit. Nejraději byste zůstali se svou ex kamarádi. Jde to ale vůbec? A pokud ano, jak přejít od vztahu k fungujícímu kamarádství?

1. Dejte tomu čas.

Počítejte jednoduše s tím, že přechod od vztahu rovnou ke kamarádství není ve většině případů možný. Pokud se máte někdy v budoucnu přátelit, je nutné, abyste si nejprve prošli fází, kdy se kamarádit nebudete. Dejte tomu čas a odpočiňte si od sebe. Je nutné, abyste oba nejprve zpracovali svůj rozchod a teprve potom je možné uvažovat o budování nového vztahu na přátelské úrovni.

2. Záleží na tom, jak váš vztah skončil.

To, jestli se můžete stát kamarády, závisí především na tom, jakým způsobem skončil váš vztah. Pokud váš rozchod probíhal v italském stylu, plný urážek a osočování, těžko na to budete zapomínat a jen obtížně se vám na něj bude navazovat v přátelském stylu. Ujasněte si pro sebe, co všechno při vašem rozchodu zaznělo. Možná zjistíte, že spolu sice nejste schopni chodit, ale vlastně se máte pořád rádi a můžete být kamarádi.

3. Zrekapitulujte svou žárlivost.

Předtím, než se rozhodnete nabídnout jí své kamarádství, ujasněte si pro sebe, jestli jste už ve stádiu, kdy budete schopni tolerovat jejího nového partnera. A zda je i vaše ex připravená na to vídat vás s jinou partnerkou. Uvědomte si, že každý z partnerů z bývalého vztahu se nachází v okamžiku rozchodu v jiném stádiu. Zatímco vy už můžete být schopni akceptovat skutečnost, že už není vaše partnerka a schází se s jiným mužem, vaše bývalá nemusí být ještě schopna tuto fázi vašeho vztahu přijmout.

4. Zůstaňte ve spojení přes sociální sítě.

Ideálním prostředkem, jak zůstat v kontaktu, aniž byste se museli k čemukoli zavazovat, a mohli prozkoumat nový "terén", jsou sociální sítě. Sami uvidíte, zda budete nakloněni k tomu, abyste se scházeli a komunikovali i po rozchodu, nebo jestli je tato varianta pro jednoho z vás ještě příliš bolestná.

5. Nevracejte se zpět.

Pokud má vaše kamarádství fungovat bez postranních úmyslů a odboček, nepřivolávejte zpět staré vzpomínky a sentimentalitu ukončeného vztahu. Berte to tak, že pro vás začala zcela nová kapitola a za svou minulostí jste udělali tlustou čáru. Všechny alkoholové excesy, které skončí sexuálními úlety, nebo sentimentální vzpomínání na společně prožité zážitky, vždy skončí pachutí, která vám bude kamarádství kazit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články