Menu
Úvod  › 

15 symptomů rakoviny, které muži často ignorují

Mohou vám připadat banální a vlastně nijak důležité, takže máte tendenci je ignorovat a odkládat návštěvu lékaře. Jenže právě podceňování těchto symptomů vás může stát život.

1. Problémy s močením.

Chodíte často na toaletu (tzn. že kvůli močení vstáváte i v noci)? I když se vymočíte, máte stále pocit nedostatečného vyprázdnění? Máte problémy se zahájením močení a proud moči je slabý nebo přerušovaný? Právě tyto, zdánlivě banální, symptomy mohou provázet rakovinu prostaty. V případě objevení jakéhokoli z nich, musíte co nejdříve vyhledat lékaře.

2. Změny na varlatech.

Jakmile se všimnete jakékoli boule, otoku, či jakékoli jiné změny na svých varlatech, návštěvu lékaře rozhodně neodkládejte. Zatímco rakoviny prostaty roste obvykle pomaleji, rakovina varlat má většinou mnohem rychlejší průběh a změn na varlat si můžete všimnout prakticky "přes noc."

3. Krev v moči nebo ve stolici.

Tento znepokojující symptom může být prvním příznakem rakoviny ledvin, močového měchýře, nebo tlustého střeva. I když může jít také o vedlejší nepříjemný symptom hemoroidů, nebo infekcí močových cest, vždy je nutné vyhledat okamžitě lékaře.

4. Kožní změny.

Pokud si povšimnete jakýchkoli změn (ať už ve velikosti, tvaru, nebo barvy) na mateřských znaménkách nebo pihách, které se nachází na vašem těle, vyhledejte lékaře co nejdříve. Může se jednat o jeden z prvních příznaků rakoviny kůže, která je jedním z nejrychleji postupujících typů rakoviny.

5. Změny v mízních uzlinách.

Oteklé lymfatické uzliny, či malé bulky na krku, podpaží, či tříslech byste nikdy neměli podceňovat. Je samozřejmě možné, že změny na lymfatických uzlinách jsou výsledkem boje vašeho imunitního systému proti aktuální viróze, ale stejně tak může jít o projev rakoviny. Pokud změny na mízních uzlinách přetrvávají ještě po dvou až čtyřech týdnech, navštivte lékaře.

6. Potíže s polykáním.

Každý člověk má čas od času problémy s polykáním. Pokud však problém přetrvává, případně je doprovázen váhovým úbytkem nebo zvracením, měl by vám lékař udělat vyšetření ohledně rakoviny krku a žaludku.

7. Pálení žáhy.

Ve většině případů pálení žáhy pomine při úpravě stravovacích návyků a snížení hladiny stresu. Pokud vám ale ani tyto úpravy životního stylu nepomohou a pálení žáhy se nelepší, vyhledejte se svými problémy lékaře. Může se jednat o příznak rakoviny žaludku nebo krku.

8. Změny v ústech.

Pokud patříte mezi kuřáky, existuje u vás větší pravděpodobnost rakoviny úst. Dávejte si pozor na bílé nebo rudé skvrny uvnitř úst, nebo na rtech.

9. Náhlý váhový úbytek.

Zhubli jste, aniž byste se o to snažili a aniž byste udělali jakékoli změny ve svém životním stylu? Jestliže váš váhový úbytek činí víc než pět kilogramů, může se jednat o rakovinu slinivky, žaludek, nebo plic.

10. Teplota.

Zvýšená teplota nemusí být vždy špatnou věcí - je signálem toho, že tělo bojuje s infekcí. Pokud ale zvýšená teplota přetrvává bez jakéhokoli zjevného důvodu, může se jednat o symptom leukémie.

11. Změny prsu.

Muži mají tento typ příznaků ignorovat, ale rakovina prsu postihuje obě pohlaví. Jakékoli změny prsu, jako jsou například bulky nebo otoky, byste proto neměli postihovat.

12. Únava.

S mnoha druhy rakoviny je spojena i intenzivní únava, kterou není možné odstranit ani odpočinkem. Jde o únavu, která je naprosto odlišná od toho, jak se cítíte po vyčerpávajícím týdnu plném hektických aktivit. Zasahuje do všech aktivit vašeho života a ovlivňuje váš každodenní život.

13. Kašel.

Kašel, který trvá déle než tři až čtyři týdny, by měl být vždy důvodem k důkladnému vyšetření. Zejména, pokud jste kuřáci, neměli byste s návštěvou lékaře otálet a vždy je nutné udělat rentgen plic.

14. Bolest.

Mnoho druhů rakoviny není spojeno s žádnou výraznou bolestí, ale neurčitá přetrvávající bolest na druhou stranu může být symptomem rakovinového bujení. S bolestí, která přetrvává déle než měsíc, je nutné navštívit lékaře.

15. Bolest břicha.

Tupá bolest břicha, která přetrvává několik týdnů, často doprovází rakovinu slinivky. Neodkládejte návštěvu lékaře a nechte se vyšetřit co nejdříve.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Rakovina