Menu
Úvod  › 

8 signálů, že žijete v nefunkčním vztahu

Skřípe to, ale stále si nejste jisti, jestli už nastal ten správný čas zvednout kotvy? Následujících osm příznaků nefunkčního vztahu by vás mělo vždy varovat.

Podle odborníků žije minimálně polovina lidí v nefunkčních a destruktivních vztazích. Otázka zní: kolik z nich si je toho vědomo a tuší, že s jejich vztahem není všechno v pořádku. Podle následujících osmi signálů poznáte, že vás vztah ničí a je nejvyšší čas zvednout kotvy:

1. Nepřátelské naladění

Máte pocit, že je k vám vaše partnerka nepřátelsky naladěná? Po většinu času má na vás vztek, špatnou náladu, nebo je na vás nepříjemná? Pokud cítíte, že je váš vztah plný napětí, stresu a nemůžete se v něm uvolnit, buďte si jisti, že jde o destruktivní spojení. Ve funkčním vztahu byste se vždy měli cítit v bezpečí a měl by vám poskytovat podporu.

2. Neustálá kritika

Čelíte ze strany své partnerky neustálé a neutuchající kritice a máte pocit, že ať už uděláte cokoli, stejně se nikdy nezavděčíte? S oblibou vás kritizuje nebo zesměšňuje na veřejnosti, před vašimi přáteli, nebo rodinou? Potom jde o velmi varovný signál nešťastného a dysfunkčního vztahu.

3. Vyhýbavost

Máte nepříjemný pocit, jakoby se vám přítelkyně vyhýbala? Možná si nejste ani pořádně jisti tím, jaké city k vám chovám, protože vysílá dvojznačné a zmatené signály. Pokud se s ní jakoby neustále míjíte a nemůžete se protnout, jde určitě o signál, nad kterým byste se měli zamyslet.

4. Uzavřenost k novým podnětům

Je otevřená tomu, abyste jí posunuli někam dál, naučili něco nového, nebo aby s vámi sdílela koníčky, které vás zajímají? Otevřenost novým podnětům a touha naučit se něco z toho, co umíte vy, je jednou z charakteristik funkčního vztahu. Strnulost a neochota pohnout se z místa není dobrým základem vztahu.

5. Zesměšňování

Oslovuje vás setrvale přezdívkou, kterou nesnášíte? Používá při řeči s vámi zdrobněliny, kvůli kterým si připadáte jako slabomyslné dítě? Zesměšňování nemusí probíhat okatě a prvoplánovitě, ale pokud máte pocit, že se vás partnerka snaží neustále srážet, rozhodně to není v pořádku.

6. Nejste sami sebou

Neustále po vás chce, abyste se změnili a přizpůsobili. Mění váš život, vaše názory i vaše zájmy. Pokud vedle ní máte pocit, že nejste sami sebou a měníte se v někoho jiného, je nejvyšší čas zvednout kotvy.

7. Je jako váš rodič

Chová se k vám, jako byste byli nesvéprávní, neustále vás opravuje, poučuje, poroučí vám a pokouší se řídí každý váš krok. Rozhoduje za vás a bez ohledu na váš názor se domnívá, že nejlépe ví, co je pro vás dobré a co nikoli. Potom dobře zvažte, zda chcete zbytek života strávit vedle kopie své matky.

8. Probouzí ve vás pocity viny

Je mistryně v umění vzbudit ve vás pocit viny? Neustále se za něco omlouváte, přesvědčujete jí, že jste to tak nemysleli a vůbec vedle ní máte pocit, že jste ten nejhorší? Najděte si někoho, kdo vaše kvality ocení bez připomínek.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 manželských chyb, které dělají i chytré páry
Test: Je pro vás lepší být single, nebo v páru?
50 věcí, které musíte v sexu vyzkoušet dřív, než zemřete
20 věcí, které nevíte o ženách