Menu
Úvod  ›   › 

Vztah na dálku: Jak ho udržet

Velká vzdálenost nemusí váš vztah nutně pohřbít. Pokud budete dodržovat určitá pravidla, vztah na dálku může fungovat stejně dobře jako kterýkoli jiný.

I když vztahy na dálku nemají příliš dobrou pověst a lidé často automaticky předpokládají, že nebudou mít dlouhé trvání, skutečnost může být jiná. Je však nutné uvědomit si, že vztah na dálku je náročnější na údržbu a pokud má přežít, musíte mu věnovat více péče. Následující tipy vám pomohou zajistit funkčnost vztahu na dálku i do budoucna:

- Důležité otázky si ujasněte hned na počátku vašeho vztahu a ujistěte se, že oba očekáváte ty samé věci. Můžete si připadat poněkud hloupě, že řešíte citlivá témata hned zpočátku, ale ušetříte si tak nedorozumění a bolení hlavy v budoucnu. Například byste se měli pobavit o tom, jestli je vůbec nějaká naděje, že by se jeden z vás mohl přestěhovat v případě, že by se váš vztah stal vážnějším.

- Komunikujte spolu každý den a co nejčastěji je to možné. Vzhledem k tomu, že se nemůžete vídat, je důležité udržovat emoční spojení. Nemusíte každý den podstupovat dlouhé a hlubokomyslné rozhovory, ale povykládejte si denně o tom, co se vám přihodilo, o vašich drobných vítězstvích i problémech, které daný den přinesl. Raďte si navzájem, chatujte, skypujte a pokud máte k dispozici webovou kameru, využijte i tu. Oprašte dopisní papíry a posílejte si milostné dopisy. Komunikace a romantické činy jsou u vztahu na dálku ještě důležitější než v klasických vztazích.

- Rozpoznejte a využijte výhody, které vztah na dálku nabízí, jako je například čas, který můžete strávit s přáteli a rodinou, absence hádek o vlasy v umyvadle a radost, která se dostaví, když se se svým milým po dlouhé době zase shledáte. Místo toho, abyste denně brečeli do polštáře nad tím, že nemůžete být spolu, soustřeďte se na rozvoj svých koníčků, znalostí a dovedností.

- Rozvíjejte společné koníčky a zájmy. To, že jste od sebe mnoho kilometrů, neznamená, že musíte zcela rezignovat na společné zájmy. Pokud vás například zajímá jeden konkrétní film, jděte na něj každý zvlášť a pak o něm můžete po telefonu diskutovat. Ve stejnou dobu čtěte stejnou knihu a podobně. Podobné drobnosti posílí vaše pouto a navodí intimitu.

- V žádném případě nepodezírejte a nekontrolujte. Vztah na dálku je náročnější na důvěru, protože na celou řadu akcí a podniků nemůžete jít spolu. Pamatujte si však, že pokud začnete svého partnera podezírat a snažit se o kontrolu po mailu nebo telefonu, máte našlápnuto k rozchodu. Pouze vztah založený na vzájemný důvěře, má šanci na úspěch.

- Mluvte společně o budoucnosti. Nemusíte nutně plánovat svatbu a počet dětí, ale je důležité, abyste společně diskutovali o tom, jak si představujete svou budoucnost. Není nutné probírat vzdálené cíle, ale stačí rozhovor o společné dovolené a podobných krátkodobějších metách.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nenápadné detaily, kvůli kterým se hádáte
8 signálů, že je rozchod na spadnutí
5 signálů, že zůstanete svobodná navždy
Sex po telefonu: Co při něm říkat
4 věci, které vám u muže nikdy neprojdou