Menu
Úvod  › 

Nespravedlivě rozdělené domácí práce vám rozbijí vztah

Pokud jeden z vás dělá téměř všechny domácí práce, zatímco ten druhý se jen "veze", váš vztah to nejspíš nepřežije. Tvrdí to nová studie.

Uklízíte, perete, vytíráte, luxujete, myjete nádobí, vaříte a staráte se o děti, zatímco váš partner občas vynese koš a tváří se, jako kdyby vám daroval ledvinu. Možná vás to štve, možná jste přesvědčena, že je to tak v pořádku, protože tradičně se má žena starat o domácnost, zatímco muž ji materiálně zajišťuje. V každém případě vám nerovnoměrné rozdělení domácích prací dokáže úplně zničit, jinak funkční, vztah.

Podle nové studie je totiž spokojenost ve vztahu velmi závislá na tom, jakým způsobem si zvládnete mezi sebou rozdělit domácí práce. Odborníci zdůrazňují, že spravedlivé a rovné rozdělení povinností by mělo proběhnout hned v začátečních fázích vztahu, aby byly hranice jasně definované a předešli jste zbytečným sporům a konfliktům. Domácí práce jsou totiž zdrojem většiny partnerských hádek.

Zmíněného výzkumu se zúčastnilo 220 partnerských párů, u nichž se zkoumalo právě rozdělení domácích prací a povinností spojených s chodem domácnosti, a míra spokojenosti ve vztahu. Ukázalo se, že mezi muži a ženami existují značné rozdíly ve vnímání domácích povinností. pro ženy jsou domácí práce mnohem důležitější a je pro ně důležitější, aby bylo doma uklizeno a domácnost fungovala. Zároveň mají pocit, že jsou domácí práce rozděleny nespravedlivě a že většinu z nich dělají ony. Muži to vnímají přesně opačně. Podle autorů studie nevidí muži rozdíl mezi rozdělením domácích prací, neradi se na nich podílejí a považují je za nepodstatné.

Tento rozpor se potom negativně promítá do spokojenosti ve vztahu. Nespravedlivě rozdělné domácí práce jsou zdrojem konfliktů, frustrací i nespokojenosti. A podle autorů výzkumu je právě tento faktor zodpovědný za značné procento partnerských hádek i rozchodů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak si doma vytvarovat perfektní postavu?
Ženy jsou tlustší, protože dělají méně domácích prací
Muži, kteří dělají domácí práce, mají méně sexu
Zhubnete při domácích pracích?
Děti a domácí práce: Jak je zapojit
7 způsobů, jak domácí zvíře zlepší vaše zdraví