Menu
Úvod  ›   › 

15 signálů, že jste v manipulativním vztahu

To, že vás partner zatím neuhodil, neznamená, že vás nezneužívá a netýrá. Následujících patnáct signálů by vás mělo vždy varovat.

Tvrdíte, že domácí násilí a psychické zneužívání partnerem se vás nikdy nebude týkat? A jste si jistá, že vás partner skutečně nezneužívá? Domácí násilí se nutně nemusí projevovat tak, že vám muž otlouká hlavu o ústřední topení, má i mnohem nenápadnější formy psychického nátlaku a manipulace. Následujících patnáct signálů by vás mělo varovat, že s vaším vztahem rozhodně není všechno v pořádku:

1. Partner vás izoluje od rodiny i přátel.

Manipulativní chování a domácí násilí často začíná snahou o naprostou kontrolu nad životem toho druhého, varují psychologové. Jedním ze způsobů, jak tuto kontrolu nad vaším životem získat, je izolace od lidí, kterým na vás záleží a mají vás rádi.

2.Monitoruje každý váš pohyb.

Ve zdravém vztahu rozhodně nemají partneři potřebu vědět o každém pohybu toho druhého. Jakmile vás zpovídá a kontroluje prakticky hodinu po hodině a chce mít dokonalý přehled o všech vašich aktivitách a kontaktech s ostatními lidmi, měla byste zpozornět.

3. Kritizuje všechno, co uděláte.

Cokoli a jakkoli to uděláte, je špatně. Neustálá kritika je další formou psychického zneužívání a manipulace. Jestli vás stále kritizuje a pomlouvá, rozhodně byste se měla zamyslet nad budoucností vašeho vztahu.

4. Ponižuje vás.

Mluví o vás před ostatními lidmi, jako kdybyste byla nesvéprávná, vysmívá se vám a vůbec dělá všechno pro to, aby vás ztrapnil a ponížil. I když se vám snaží srazit sebevědomí pod bod mrazu, chyba není na vaší straně ale na jeho.

5. Tlačí vás do rychlých vyznání.

Jste spolu v podstatě pár hodin, ale už slyšíte, že jste jeho osudovou ženou, kterou celý život hledal a miluje vás až za hrob. A do stejně zásadních a nesmyslně rychlých vyznání se snaží natlačit i vás.

6. Je žárlivý.

Zdravá žárlivost patří ke každému vztahu, ale jakmile přeroste v kontrolování, šmírování a podezírání, je čas prásknout do bot.

7. Kontroluje vás.

Nejenže se snaží monitorovat každý váš pohyb, ale navíc vás neustále kontroluje. Chce mít přehled o tom, kdo vám volal, kontroluje vám tachometr v autě, pitvá výpisy z vašeho účtu.

8. Má nerealistická očekávání.

Předpokládá a požaduje, abyste byla ve všech směrech perfektní a hlavně, abyste mu byla kdykoli k dispozici a hlavně vyhověla jeho potřebám.

9. Viní ostatní ze svých vlastních chyb.

Jeho šéf, rodina, kamarádi, kolegové a především vy - všichni nesou zodpovědnost za jeho chyby, nezdary a omyly. Jen on sám je naprosto bez viny.

10. Je přecitlivělý.

Během zlomku vteřiny se dokáže na kohokoli smrtelně urazit Má neustále pocit, že na něj někdo mezi řádky útočí a musíte volit každé slovo, aby nedošlo ke scéně.

11. Je náladový.

Jeho nálady jsou dílem okamžiku a nikdy předem nevíte, do jakého pólu se přehoupnou.

12. Je machista.

Trvá na tom, že správná žena by měla být submisivní, poslušná, poddajná, neměla by mít vlastní ambice a na světě je jen kvůli tomu, aby plnila potřeby mužů. A pokud se této roli vzepřete, je okamžitě zle.

13. Verbální násilí.

Nadávky, vulgarismy, neustále ponižování a slovní zraňování jsou na denním pořádku. Nemusí na vás zvednout ruku, ublížit vám může jen za pomoci slov.

14. Vyhrožuje vám násilím.

Zatím se vás sice ještě nedotkl, ale dává vám najevo, že by to mohl kdykoli udělat. Jakmile vám začne vyhrožovat fyzickým násilím, nečekejte na to, až od výhružek přejde k činům.

15. Násilí v minulosti.

Pokud už někdy s minulosti ženu uhodil (lhostejno, na co se vymlouvá, a zda tvrdí, že ho sama vyprovokovala, byla to její chyba a podobně), je jen otázkou času, kdy napdne i vás.

5. Budete mít větší kontrolu nad svým životem.

Podle vědců mají lidé, kteří se rozvedli, pocit větší kontroly nad svým životem a v budoucnu lépe odolávají případnému manipulatitivnímu chování.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak předcházet znásilnění?
Jak se chovat při znásilnění?
Jak se rozejít s nebezpečným partnerem?
Prevence znásilnění: Tipy, které vám zachrání život