Menu
Úvod  › 

7 signálů, že jste vztahoví sobci

Zdůrazňujete vady svého partnera, obtěžuje vás, když vás o něco požádá, přehráváte na něj své povinnosti. Představujeme vám sedm poznávacích znamení vztahových sobců.

Sobectví ve vztahu není zrovna vlastností, kterou by lidé sami sobě rádi přiznávali, ale možná je to právě ten důvod, proč váš vztah dlouhodobě pokulhává. Přečtěte si následující symptomy a udělejte sami sobě diagnózu, zda náhodou také nepatříte mezi vztahové sobce:

1. Musí být po vašem.

Usmyslíte si, že budete něco společně dělat, nadchnete se pro to, ale váš partner zdaleka tak nadšený není a moc se mu do toho nechce? Skutečnost, že do něj v takové situaci začnete hučet, přemlouvat, vydírat, nebo dáváte ostentativně najevo, že jste z toho otrávení, je jednoznačně prvním zásekem do pažby sobeckosti.

2. Lenost.

Je jasné, že každý má občas den, kdy se mu nechce dělat vůbec nic a poslední, na co má náladu jsou domácí práce, takže je ve finále velmi vděčný, když za něj ten odpadkový koš vynese někdo jiný. Problém nastává v okamžiku, kdy se u vás takové situace hromadí a snažíte se na svého partnera přehrát v podstatě všechny povinnosti a nepříjemné úkoly.

3. Partner se vám podřizuje.

Možná by chtěl něco úplně jiného, ale protože se chce vyhnout scénám, nebo jednoduše proto, že vám chce udělat radost, se podřizuje vašim přáním. A vy si v podstatě ani nestihnete všimnout, že není spokojený.

4. Všichni jsou tu pro vás.

Jaksi automaticky předpokládáte, že na vás bude mít kdykoli čas, bude na vás neustále naladěný a připravený s čímkoli vám pomoci, a bezostyšně toho využíváte. I kdyby to mělo být jen k nekonečné řadě drobných úkonů...

5. Otravuje vás.

... ale nedejbůh když chce váš partner něco po vás. Jakékoli jeho prosby a žádosti vás neskutečně zdržují, otravují a obtěžují. Pokud máte jen minimální možnost z nich vyklouznout, okamžitě to uděláte.

6. Vy jste nejdůležitější.

Máte pocit, že to, co děláte (ať už v práci, pro domácnost, nebo pro vztah) je nejdůležitější, nejtěžší a nejnamáhavější? Tvrdošijně prosazujete, aby se na vás braly ohledy, protože nikdo na světě nedokáže pořádně docenit vaše nasazení? Připočtěte si další bod k sobeckému skóre.

7. Zdůrazňujete jeho vady.

Jistěže není dokonalý, ale to jste věděla už v okamžiku, kdy jste s ním začala chodit. Vy se však ve zdůrazňování a pitvání jeho vad a chyb vyloženě vyžíváte. Neustále ho na ně upozorňujete a jaksi mimochodem tak sama sebe vyzdvihujete nad jeho úroveň, což dělá vašemu sobeckému egu mimořádně dobře.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)
Přečtěte si také:
7 signálů, že jste stíhačka
10 signálů, že nejste připraveni na vážný vztah
Test: Kolik toho víte o lásce a sexu?
5 signálů, že jste asociální
Chcete být šťastní? Milujte se častěji než vaši přátelé