Menu
Úvod  ›   ›   › 

Recept na štastný vztah? Vaši bývalí!

Chcete mít úspěšný vztah a konečně vykročit z bludného kruhu debaklů? Využijte své předchozí vztahy a partnery, abyste se konečně pohnuli z místa.

Myšlenky a vzpomínky na předchozí vztahy pro vás mohou být značně bolestivé a nepříjemné. Na druhou stranu pro vás mají minulé vztahy obrovskou cenu, protože vás mohou posunout dopředu, pomoci vyvarovat se stejných chyb u současných a budoucích vztahů a pohnout se z místa. Naučte se využít svých minulých zklamání pro vztahovou přítomnost:

Učte se ze vztahů

Uvědomte si, že ne všechny vztahy musí být nutně dlouhodobé, fatální a životní. I když jste si pravděpodobně myslela něco jiného, když vás v patnácti poprvé pozval Franta z áčka do kina, nepřistupujte ke všem známostem od začátku tak, že musí nutně vydržet až do smrti. Vztahy končí z celé řady důvodů; může to být proto, že jste potkala špatného muže, potkala jste ho ve špatný čas, nebo na špatném místě. S odstupem času si nejspíš uvědomujete, že chlápek, který se vám zdál v osmnácti zcela neodolatelný, byl zcela zkázonosný a máte vlastně veliké štěstí, že vás tenkrát poslal k vodě.

Vtip je totiž v tom, že každý vztah se vyvíjí a vyvíjíte se i vy. Ze svých předchozích zklamání a nepodařených vztahů se můžete poučit a pohnout se z místa. Z každého vztahu se můžete naučit něco nového, proto se snažte s dostatečnou sebereflexí nahlédnout i na ty, které pro vás byly velmi bolestné. Právě toto poučení vás totiž může zachránit od další zbytečné bolesti v příštím vztahu.

Ujasněte si, co vlastně hledáte

Jestliže všichni vaši partneři vypadají jako přes kopírák a vaše vztahy krachují jeden za druhým, je evidentní, že opakujete stále stejnou chybu. Měla byste si pro v první řadě ujasnit, co vlastně hledáte a co je pro vás důležité. Napište si na papír charakteristiky svých předchozích partnerů a pátrejte po shodě mezi nimi (nebo o totéž požádejte své přátele). Tak nejlépe identifikujete chyby, které stále opakujete. Na další papír si poté napište věci, které jsou pro vás ve vztahu a u muže důležité a zkuste se zamyslet nad tím, které z nich se skutečně u vašich bývalých partnerů vyskytovaly. Možná budete překvapená, jak zjevné věci jste doposud pomíjela.

Identifikujte svou roli ve vztahu

Vaše předchozí vztahy nevypovídají nejen mnohé o vašich partnerech, ale především o vás samé i o tom, jak působíte na své okolí. Zkuste se zaměřit na své minulé vztahy a zanalyzovat si svou roli v nich. Byla jste dominantní, nebo spíš submisivní? Jaké byly chyby, kterých jste se dopouštěla a proč si myslíte, že vaše vztahy zkrachovaly. S několikaletým odstupem se dokážete na své vztahy i rozchody podívat s nadhledem a uvidíte i věci, které jste tehdy přehlížela. Zamyslete se i nad tím, jaký vztah máte ke svým bývalým partnerům teď. Jste kamarádi, jste si navzájem lhostejní, nesnášíte se, nebo to pro jednoho z vás stále ještě není uzavřené? Zkuste přijít na to, proč tomu tak je. Jde o vynikající prevenci chyb do vztahů budoucích.

Opusťte je

Uzavřete všechny své předchozí vztahy a hoďte je za hlavu. Minulé vztahy jsou dobré právě tak jen k tomu, abyste se z nich poučila a pak je nadobro odhodila. Jen tak budete schopná udělat krok dopředu a pohnout se z místa směrem k perspektivnějším vztahům.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 krizových situací vašeho vztahu
Jak zvládnout rozchod: Pravidla přežití
10 důvodů, proč jsou ženy nevěrné
Nejhorší rady, jakými se můžete řídit na rande