Menu
Úvod  › 

Jak funguje aku vrtačka a jak vybrat tu správnou?

Jedním z nejběžnějších typů akumulátorového nářadí jsou aku vrtačky, které zvládnou vrtat i šroubovat. Často proto můžete narazit i na pojmenování aku vrtací šroubováky. A protože k provozu nevyžadují přívodní kabel, hodí se pro práci prakticky kdykoliv a kdekoliv. Bez problémů provrtají dřevo, plast nebo kov. Pokud je ve výbavě příklep, poradí si i s cihlou. Nejdůležitější součástkou tohoto nástroje je akumulátor, ze kterého vrtačka čerpá energii. Při výběru byste měli svou hlavní pozornost zaměřit právě na něj.

Typ, napětí a kapacita akumulátoru

Běžně se setkáte se třemi typy akumulátoru:

 

  • Ni-Cd (nikl-kadmiový) - jde o nejstarší typ, jehož velkou předností je odolnost proti hlubokému vybití a dobré napětí. Na druhé straně musíte počítat s nižší kapacitou.

 

 

  • Ni-Mh (nikl-metalhydrydový) - může disponovat až dvojnásobnou kapacitou oproti Ni-Cd. K nevýhodám může patřit napětí, za velkou přednost se považuje především jeho delší životnost.

 

 

  • Li-ion (lithium-iontový) - jedná se o nejmodernější druh s vysokým výkonem i kapacitou, nízkou hmotností a absencí samovybíjecího efektu přítomného u Ni-Cd a Ni-Mh typu. Nevyžaduje údržbu a nevadí mu ani delší nečinnost.

Co se týče hodnot napětí a kapacity, zde se můžete řídit jednoduchým pravidlem, že čím vyšší je napětí, tím větší je výkon nářadí. Vyšší kapacita zas zajistí delší výdrž na jedno nabití. V konkrétních číslech to znamená minimální napětí 10-12 V a kapacita 1,3 Ah. S takovou aku vrtačkou zvládnete bez jakýchkoliv obtíží nejběžnější opravy v domácnosti i na chalupě.

Jedna nebo dvě rychlosti

Podle toho, na co všechno hodláte vrtačku využívat, volte počet rychlostí. Pokud s ní budete jen šroubovat, pak si vystačíte s jednorychlostním modelem. Dvourychlostní umožní při přepnutí na vyšší otáčky i vrtání.

Utahovací moment

Jestliže plánujete časté šroubování, poohlédněte se po vrtačce s možností nastavení utahovacího momentu. Ten zabrání přílišnému tlačení hlavy šroubu do měkkých materiálů, u kterých existuje riziko promáčknutí a popraskání (typicky se jedná například o plast či sádrokarton).

Tvar a ergonomie

Zaměřte se také na konstrukci těla a ergonomii. Kvalitní výrobci opatřují kontaktní zóny na rukojeti protiskluzovým gumovým povrchem, aby stroj nevyklouzl z ruky. Změkčená část v této oblasti navíc tlumí vibrace a otřesy, které jsou přenášeny do dlaně. Vrtačka musí být perfektně vyvážená a při postavení na rovnou plochu by se rozhodně neměla překlopit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články