Menu
Úvod

Bydlení v minimalistickém stylu

Minimalistický styl v interiéru je zajímavým řešením bydlení pro stále větší skupinu lidí, kteří hledají jednoduché a praktické vybavení domácnosti odpovídající požadavkům moderní doby a současnému životnímu stylu.

Základní informace

Pokud nemáte v plánu požádat o odbornou radu bytového architekta, osvojte si základní znalosti o minimalistickém stylu. Jakkoliv to vypadá jednoduše, je třeba zdůraznit, že nejde o styl, kde je vhodné improvizovat. Minimalismu nedocílíte tím, že odstraníte staré dekorace a pár bytových doplňků. Tím pravděpodobně získáte jen smutný a vizuálně neatraktivní prostor, kde se nebudete cítit dobře.

Co je minimalistický styl

Minimalistický styl je způsob, kdy je třeba najít rovnováhu mezi designem s minimálním vybavením a rozumným použitím materiálu. Tento moderní styl bydlení rozhodně není pro každého, ale pokud se povede sladit správně prostor, očekává vás krásné prosvětlené bydlení s nenapodobitelnou atmosférou volnosti a svobody.

Kvalita vybavení

Často se předpokládá, že minimalismus, jak si jej představujeme podle fotek z módních časopisů, není pohodlný styl bydlení. Ve skutečnosti tomu tak není. Na první pohled toto prostředí může vyvolat dojem nepohodlnosti, strohosti a spíše místa k vystavování, ne k bydlení. Design jednotlivých kusů nábytku je zaměřený na zvýraznění linií i tvarů, ale jde nejen o kvalitní nábytek s estetickou hodnotou. Je pamatováno i na pohodlí.

Optimální organizace prostoru

Principem každého minimalisticky laděného prostoru je zorganizování zařízení s cílem sladit krásu, jednoduchost, obyvatelnost a funkčnost. V tomto stylu se dají zařídit jak jednotlivé místnosti, tak velký otevřený prostor. Velice dobře se pracuje s vytvářením tohoto stylu bydlení ve velkých podkrovních prostorách, kde je možné zajistit dostatek světla.

Důležité je zdůraznit, že minimalismus není jen módní výstřelek nebo snaha bytových architektů experimentovat s prostorem k bydlení. Jde o způsob bydlení úzce spjatý se životním stylem. Tak by se k němu také mělo přistupovat.

Jak začít se zařizováním

Zapomeňte na přestavování stávajícího nábytku a jeho úpravy. Musíte začít úplně od začátku. Vzhledem k prioritě tohoto stylu, kterým je čistota prostoru a linií, se musí začít prázdným, čistým a uklizeným světlým prostorem. Ten bude „alfou a omegou“ vašeho domova.

Se zařizováním nespěchejte. Ideální je řešit jednu místnost po druhé. Nejlépe bude, když začnete ložnicí, která jakmile bude zařízená a uspořádaná, poskytne vám kvalitní odpočinek.

  • Výběr materiálů: Ve vybavení interiéru se upřednostňují moderní materiály vyrobené s důrazem na udržitelnost, citlivý přístup k životnímu prostředí a zdravotní nezávadnost. Může jít například o různé druhy materiálů, které využívají jako základ dřevěná vlákna vzniklá jako odpad z jiných výrob. Vlákna se zpracovávají spojením s pryskyřicemi a vytváří se desky, které po povrchové úpravě slouží v nábytkářství. Určitě by nemělo chybět ani sklo a kov, oblíbené materiály industriálního stylu, který se minimalismu přibližuje.
  • Vhodné barvy: V minimalistickém stylu je kladený velký důraz na výběr barev. Právě kvůli navození čistoty, která je velmi podstatná, jde především o světlé neutrální odstíny. Bílá barva by měla být tou nejzákladnější barvou prostoru. Pro svou čistotu a jas je nenahraditelná. Doplnit ji mohou ostatní světlé krémové barvy, jako je například odstín slonoviny, moka a další. Překvapivě tento styl vynesl do popředí šedou barvu ve všech tónech. Ta byla většinou v interiérech neprávem opomíjená a považovaná za nudnou a nevhodnou ke kombinování barev. Dobře zvolené odstíny šedé mohou zvýšit světlost místnosti a také zvýraznit vybavení prostoru. Zajímavým a naprosto odlišným barevným řešením může být využití kontrastu černé a bílé. Toto řešení může být zajímavým zpestřením, pokud máte dojem, že potřebujete dát prostoru trochu hravosti a zviditelnit některou jeho část. Místo černé barvy může dobře fungovat i některý z tmavších a sytějších odstínů šedé.

Pohodlí a obyvatelnost

Nově vytvořený prostor by měl být nejen moderní a esteticky zajímavý, ale i obyvatelný a zároveň pohodlný. Měl by nabízet výbornou mobilitu. I z tohoto důvodu by střed místnosti měl zůstat prázdný, což dá také vyniknout základnímu konceptu tohoto stylu – volnosti a jednoduchosti.

Umělé osvětlení

Stejně jako dostatek přirozeného světla, kterým by měl být prostor doslova zalitý, velkou roli hraje i dobré umělé osvětlení. To by díky trendům úspornosti mělo být ekonomické. Řešením může být LED osvětlení. Upřednostňuje se i osvětlení s nastavitelnou intenzitou, v závislosti na potřebách a preferencích uživatelů domu.

Dekorace

V dekoracích je třeba držet se střídmosti. Dekorace by měly být soustředěné hlavně na stěny, a to do zakrytí maximálně 20 % plochy stěn. Rámy obrazů stěn by měly být tenké, nejlépe černé nebo šedé.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (12 hlasů)