Menu
Úvod  ›   › 

Cestování s dítětem: Pravidla přežití

Jedete k babičce, na dovolenou, nebo na výlet? Každopádně několik hodin v autě s dítětem představuje nápor na vaše nervy. Čtěte tipy, jak přežít cestování s malým dítětem.

Nikdo s rodičů, kteří se svého vzpouzejícího se potomka pokusili přepravit na delší vzdálenost, nepochybuje o tom, že výlet s dítěte vyžaduje dokonalou přípravu a organizaci.

Nepodceňujte plánování

Čím víc času věnujete přípravě, tím méně stresu a komplikací budete řešit v průběhu cesty. Před cestou si odpovězte na následující otázky:

Spí dítě v aute? Pokud dokáže dítě v autě bez problémů usnout, naplánujte cestu tak, aby se časově překrývala s obdobím, kdy je dítě zvyklé chodit spát. Část cesty tak prospí a cestování mu bude lépe utíkat. Jestliže má dítě se spaním v autě problémy, vyrazte na cestu hned poté, co se dítě probudí (ať už je to ráno nebo po poledním spánku). Rozhodně se však neutěšujte tím, že se vaše dítě bude v autě chovat jinak než normálně, protože jde o speciální příležitost.

Je nutné ujet celou trasu najednou, nebo můžete v průběhu cesty dělat přestávky? Uvědomte si, že čím déle bude dítě připoutané v autosedačce, tím víc bude podrážděné a nervózní. Přestávky v průběhu cesty pomohou výlet zvládnout vám i vašemu potomkovi.

Jak je naplánován příjezd? Jedete načas nebo máte časovou rezervu pro neplánovaná překvapení? Při nehodě se zvracením nebo explozí do plenek, která si vyžádá kompletní výměnu oblečení, velmi oceníte dvacet minut navíc.

Máte všechno, co při cestování s dítětem potřebujete? Hodit se vám budou clony na okna auta, které ochrání dítě před sluncem a vytvoří na zadním sedadle přítmí, v němž se bude dítěti lépe usínat. Nezbytná je láhev s pitím pro dítě. Oceníte dostatek hraček i cédéčko s hudbou, kterou má dítě rádo.

Připravte auto

Na přípravu auta si vyhraďte dostatek času. Pokud s dítětem cestují alespoň dva dospělí, máte štěstí. Jeden z vás se posadí na zadní sedadlo s dítětem a v průběhu cesty jej zabaví. Pokud cestujete sami, počítejte s tím, že budete v průběhu cesty potřebovat víc zastávek a také budete muset být mnohem kreativnější.

Pro upevnění hraček můžete například využít stuhu, na jejíž jeden konec přivážete hračku a druhý přivážete k madlu nade dveřmi. Hračka tak nemůže upadnout dítěti na zem. Stuha musí být však dlouhá pouze tak, aby dítě na hračku dosáhlo, ale nemohlo se do ní zamotat. Stuhu a na ní navlečené hračky můžete natáhnout také mezi zadními dveřmi auta. Pokud sedí někdo na zadním sedadle vedle dítěte, může mu hračky jednoduše podávat.

Jednou z nejlepších možností, jak dítě po cestě zabavit je čtení nebo vyprávění pohádek. Jestliže cestujete s dítětem dva, vezměte si s sebou knihu, ze které budete moci dítěti předčítat. Cestujete-li sami, zkuste dítě zabavit vyprávěním pohádek nebo mu je alespoň pusťte na cédeéčku.

Nezapomeňte se zásobit dostatkem pití i přesnídávek, které budete moci v průběhu cesty dítěti nabídnout. Pokud máte v plánu delší cestu, naplánujte v průběhu ní i zastávky na jídlo, během kterých se bude moci dítě proběhnout.

V zájmu zachování vašeho duševního zdraví si přibalte i hudbu, kterou rádi posloucháte vy. Jakmile dítě usne, velmi oceníte změnu repertoáru z dětských písniček. Pokud cestujete přes noc, přibalte si rozhodně i baterku, pomocí které budete hledat zatoulané dudlíky, hračky a další věci.

V průběhu cesty

Buďte flexibilní a předem se smiřte s tím, sebelepší plán se tváří v tvář dítěti může pokazit. Nechte si dostatečnou rezervu, zůstaňte pokud možno v klidu a předem počítejte s nepředvídatelnými změnami.

Vaše nervozita a neklid se okamžitě přenesou na vaše dítě, které začne ještě víc plakat. Dejte si čas a zachovejte klid. Udělejte si přestávku a dítě uklidněte. Při zastávce mějte však v každém případě na paměti svou bezpečnost. Pokud je dítě v autě, musí být v každém případě připoutané v autosedačce. Dítě nenechávejte nikdy v autě samotné, byť i na minutu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články