Menu
Úvod  › 

Dovolená s dítětem: Užitečné tipy

Máte malé mimino? Nemusíte se nutně vzdávat představy dovolené, jen ji musíte přizpůsobit. Čtěte, podle jakých pravidel se při jejím výběru řídit a co dělat, abyste si ji užili.

Zní vám dovolána s dítětem jako naprostá utopie? Nebojte se. I s malými dětmi lze cestovat a strávit bezproblémovou dovolenou. Následující vyzkoušené tipy vám cestování s dětmi usnadní.

Okamžité vybalování

Vybalte si věci, jakmile dorazíte na místo (ať už je to dovolenková destinace, nebo příjezd domů), vybalte si zavazadla. Položte dítě do cestovní postýlky s oblíbenými hračkami, starším dětem dejte omalovánky a začněte vybalovat. Předejdete tak pozdějšímu zmatku.

Přebalovací pult

Zřiďte si v hotelovém pokoji improvizovaný přebalovací pult, abyste měli všechno po ruce. Posloužit vám například může komoda, na kterou položíte hotelový ručník. V dosahu si rozložte pleny, vlhčené ubrousky i krém, abyste nemuseli od dítěte odbíhat.

Výběr pokoje

Vyčleňte v pokoji koutek, který budou mít děti určený na hraní. Rozložte tam hračky a dětské knihy. Snažte se, aby děti měly k dispozici prostor, kde si budou moci hrát. Nezapomeňte ani na to, že budete potřebovat prostor, kde budete moci umístit láhve, dětské jídlo a připravovat tam mléko. Hotelový pokoj bez sociálního zařízení tak nebude tou správnou volbou.

Vsaďte na kočárek

Je pravděpodobné, že vaše dítě bude mít potíže s usínáním v cizím prostředí. Pokud budete řešit stejný problém, přes den berte dítě na dlouhé procházky v kočárku, kde zcela jistě usne. Nezapomeňte si přibalit do zavazadla jeho oblíbeného plyšáka, případně deku, abyste mu usnadnili večerní usínání. Zkusit můžete také klokanku, v níž ho "unosíte" v hotelovém pokoji k večernímu spánku. Je však nutné uvědomit si, že ne všechny děti mají klokanku rády.

Hotel podle spánku

Při výběru hotelu berte v úvahu zvyky svého dítěte. Pokud víte, že například ke spánku potřebuje klid a tudíž venku neusne, nebude příliš praktické zvolit si hotel velmi vzdálený od pláže. Až budete vybírat hotel, kde strávíte svou dovolenou, přemýšlejte nad tím, kolik času v něm strávíte a jak často se do něj budete během dne vracet.

Zvykejte ho na postýlku

Pokud si s sebou budete na dovolenou brát cestovní postýlku z domova, zvykejte na ní dítě několik dní před odjezdem a ukládejte ho do ní už několik dní doma. Na dovolené ho potom nebude stresovat nové prostředí a ještě navíc nová postýlka.

Vyberte si správný pokoj

Pokud je to trochu možné, vyberte si pokoj, kde bude dítě spát v jiné místnosti než vy. Ideální je apartmán s několika pokoji. Jestliže je totiž dítě zvyklé spát samo ve svém pokoji, pokud ho najednou přesunete do společné ložnice s vámi, nevyspí se nikdo ze zúčastněných.

Dodržujte rituály

Pokud doma dítě před uspáváním koupete, pak krmíte, následuje ukolébavka nebo pohádka na dobrou noc, dodržujte stejný postup a rituály i na dovolené. Dítě uklidní důvěrně známé věci a bude usínat mnohem klidněji.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Cestování s dítětem: Jak přežít v letadle
Jak vybrat dětskou autosedačku
Špína a násilí: Nejotřesnější letiště na světe