Menu
Úvod  › 

Jak přežít s dítětem v restauraci

Plánujete rodinný oběd nebo večeři a zúčastnit se má i váš potomek. Tady jsou tipy a pravidla, která vám pomohou přežít a třeba si i jídlo vychutnat.

I když vám to možná připadá neuvěřitelné, skutečně se lze s dítětem relativně civilizovaně najíst i jinde než v provozovnách rychlého občerstvení. Chce to jen dobrou strategii:

Vybírejte s rozumem: Nová luxusní restaurace s tlumeným světlem a náladovou hudbou je sice možná skvělou volbou pro romantickou schůzku, ale představte si v tomto prostředí vašeho potomka. Křičícího, pobíhajícího, s rozpatlaným jídlem po celém obličeji, snažícího se stáhnout ubrus a nacpat si celou slánku do úst. Vyberte si raději restauraci, kde nikomu nebude vadit hlasitější projev. Pokud mají v nabídce i dětské menu, tím lépe.

Nouzová svačinka: Několik sušenek nebo dětských křupek může zachránit večer, když se náhodou příprava jídla nebo obsluha o něco opozdí.

Udělejte rezervaci: Jestliže strávíte půl hodiny čekáním, až se v restauraci uvolní stůl a číšník vás uvede na místo, můžete se rozloučit s klidným poetickým večerem. Otrávený, hladový, unuděný potomek vám dá velmi rychle najevo, co si myslí o rodičích, kteří nejsou schopni udělat v restauraci rezervaci.

Zabavte je: Pokud nechcete, aby číšník ještě před přinesením jídla měnil třikrát ubrus na vašem stole, při čekání na jídlo nemíníte chytat padající hrnky, slánky, vázy a podobně, vezměte si s sebou něco, čím dítě zabavíte. Ideální jsou například omalovánky a pastelky.

Stanovte pravidla: Vysvětlete dítěti, že v restauraci platí určitá pravidla, které bude muset dodržovat. Nebojte se, pochopí to velmi dobře. Řekněte jim například, že stejně jako na kterékoli návštěvě se nehodí, aby křičelo, pošťuchovalo se se sourozenci a podobně.

Vyberte dobře jídlo: Samozřejmě je dobré, když dítě vyzkouší nové věci, ale zkoušení nových problematických jídel si nechte raději na doma. Místo špaget tak dítěti raději objednejte jídlo, které se mu bude dobře jíst a polovina ho neskončí pod stolem.

Jděte mu příkladem: Ukazujte dětem svým vlastním příkladem, jak se mají v restauraci chovat. Pokud nechcete, aby v budoucnu stolovalo s lokty na ubruse, dejte si v první řadě pozor, kde se při jídle nachází vaše vlastní lokty.

Nechte je objednat si: Veďte dítě k samostatnosti. Pomozte mu vybrat si z jídelníčku, ale nechte mu určitou míru svobodné vůle. Povzbuzujte ho, aby si samo u číšníka objednalo, poprosilo a poděkovalo. Procvičí si tak základy slušného chování i interakci s dospělými.

Přijďte včas: I když už vaše dítě nenosí plenky, neznamená to, že bude ještě v deset hodin večer naladěné na společenskou konverzaci. Respektujte dobu, kdy chodí dítě obvykle spát a zabráníte tak tomu, že bude přetažené, unavené a protivné.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak zvládnout noci s dítětem
Cestování s dítětem: Jak přežít v letadle
Motorický vývoj: Co má umět vaše dítě
Sociální vývoj dítěte: Jaké bude dělat pokroky?