Menu
Úvod  › 

Znakování: Naučte se řeč svého dítěte

Jak zjistit, co chce dítě, které ještě neumí mluvit? Vodítkem může být populární znakování, které vám pomůže dorozumět se s dítětem ještě předtím, než začne používat slova.

Znakování miminek se stává stále módnější záležitostí a kurzy se plní rodiči, kteří se učí dorozumět se svými dětmi pomocí znakové řeči. K čemu je znakování vůbec dobré?

Přínosy znakování

Odborníci tvrdí, že jedním z největších přínosů znakování je snížení frustrace dítěte. Představte si, jak byste se cítili, kdybyste nemohli komunikovat a sdělit okolí, co potřebujete. Vžijte se do role dítěte. Chvíli jste žvatlali, hráli se a smáli se, mezitím vám vyschlo v ústech a máte skutečně žízeň. Začnete pofňukávat, jenže místo mléka nebo čaje vám podají suchý rohlík v domnění, že máte hlad. Uznejte, že to člověka naštve. Hodíte rohlík zpátky a rozeřvete se na celé kolo, což vám ale na druhou stranu od žízně příliš nepomůže.

Dalším nesporným přínosem znakování je posilování vazby mezi dítětem a rodiči. Rodiče a děti ovládající znakovou řeč mohou mnohem lépe a hlavně dříve společně rozvíjet svou interakci. Dítě vám může dát najevo, že například rozumí příběhu, který mu čtete z pohádkové knížky a podobně.

Znakování posiluje mimo jiné i pouta mezi sourozenci. Pokud starší sourozenci porozumí potřebám miminka ještě předtím, než začne mluvit, upevní to jejich vzájemné vazby. Starší i mladší děti se navzájem lépe chápou a mohou si navzájem předat zkušenosti a informace, které jim jako rodič nikdy dát nemůžete.

Jak začít se znakováním

Možná máte obavy, že byste se měli učit v podstatě nový jazyk, k němuž navíc neexistují ani relevantní učebnice. Nebojte se. Na začátek vám stačí skutečně jen několik slov, abyste se s dítětem mohli dorozumět.

Začněte se čtyřmi až šesti slovy. Vyberte slova, která jsou důležitá pro vás (obvykle se jedná o slova, která mohou usnadnit váš život jako je jídlo, mléko, víc a podobně) a také pro vaše dítě (například pes, knížka, kočka, dítě a podobně). Tak budete do jejich naučení zainteresovaní oba, vy i vaše dítě.

Jakmile vyberete slova, která se naučíte znakovat, začněte předvádět jednoduchým gestem, kdykoli je vyslovíte. Například když dítě začne plakat, zeptejte se: "Chceš mlíčko?" a zároveň předveďte znak pro mléko v rovině očí dítěte. Dítě si tak vytvoří souvislost mezi příčinou a následkem a zjistí, že gesto vašich rukou něco znamená.

Kdy začít

Se znakováním můžete začít od narození. Čím dříve začnete, tím víc času na znakování budete mít. Už půlroční děti dokáží pozorně sledovat pohyby vašich rukou. Osmiměsíční děti začínají podnikat základní pokusy se znakováním a pokouší se o některá gesta samy. Roční děti už znakují bez nejmenších problémů.

Pokud máte doma batole, se kterým jste sice znakování ještě nezkoušeli, ale dítě ještě nemluví, můžete začít okamžitě. Batolata pochytí znakování velmi rychle. Rozhodně nejde o to, abyste se naučili znakováním celou řeč, stačí několik základních pojmů, které usnadní vašemu dítěti vyjádření svých potřeb a přání.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články