Menu
Úvod  › 

7 věcí, které muže po narození dítěte překvapí

Tušíte, že po narození dítěte se pro vás spousta věcí změní, ale to neznamená, že jste připraveni. Následující věci vás nejspíš překvapí.

1. Spánkový deficit

Samozřejmě nejste totálně naivní a minimálně tušíte, že se po narození dítěte nevyspíte tolik jako předtím. To ale neznamená, že jste připraveni na to, že se nevyspíte prakticky vůbec. A zároveň vás nejspíš překvapí, s jakým spánkovým deficitem jste ještě schopni relativně fungovat.

2. Pěstěný vzhled vaší partnerky se stane minulostí.

Vaše pěstěná, udržovaná a opečovávaná partnerka zmizí kdesi v nenávratnu a jako mávnutím kouzelného proutku se místo ní, na několik měsíců, zjeví ženština s povoleným břichem, kruhy pod očima, v teplákách a několika kily navíc. Neznamená to, že byste ji přestali milovat, nebo si jí vážit, ani to, že je to nevratný stav. Znamená to pouze, že když jí v tomto období říkáte, že jí to sluší, jedná se o milosrdnou lež.

3. Stane se z vás "skřivan."

Dáváte v hospodě mezi svými kamarády k dobru, že pokud musíte vstát před osmou hodinou ranní, nestojíte za nic? Přestanete. Možná jste se narodili jako "sova", ale vaše dítě z vás rychlostí blesku udělá "skřivana." Je úplně jedno, jaké jsou vaše přirozené biologické rytmy, dítě je na dlouho zašlape do země - přinejmenším na několik let.

4. Klíčové okamžiky přijdou jindy, než je čekáte.

Předpokládáte, že budete slzet dojetím u prvního slova, prvních krůčků, prvního školního dne a dalších podobných událostech. To také bezpochyby budete. Nicméně ty pravé klíčové okamžiky, které si budete pamatovat po celý život a při kterých vám bude běhat mráz po zádech, se odehrají jindy - a navíc vás zastihnou zcela nepřipravené.

5. Rodiče mají také sex.

Nejprve vám to nejspíš bude připadat poněkud divné milovat se se ženou, která je zároveň matkou vašeho dítěte. Časem ale zjistíte, že i rodiče mohou mít plnohodnotný sexuální život. Dokonce přijdete na to, že pokud se budete oba snažit, může váš sex získat i nový rozměr.

6. Děti se dají využít k drobným pochůzkám.

Jakmile se dítě naučí chodit a pochopí základní povely, můžete ho využít k drobným pochůzkám, které potřebujete vyřídit. Potřebujete přinést noviny, pivo z ledničky, nebo toaletní papír? Pošlete dítě. Bude šťastné, že může udělat pro dospělého něco užitečného, bude se cítit důležitě a (až se zbavíte prvotního ostychu) budete všichni spokojeni.

7. Nemusíte být dokonalí.

Předem se připravte na to, že ať uděláte cokoli, nikdy nebudete dokonalým otcem. Ale uvědomte si také, že je to zcela nepodstatné. Vaše dítě nepotřebuje bezchybného otce, potřebuje vaši přítomnost, sdílení, společné aktivity a především lásku. Pokud mu dokážete dát tyto věci, budete pro něj dokonalým otcem i se všemi vašimi nedokonalostmi.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 signálů, že vás má vaše dítě rádo
Test: Jste připraveni být otcem?
8 tipů pro otce na mateřské
10 věcí, které by měli nastávající otcové vědět
7 zásad skvělých otců
Děti milujících otců se chovají lépe než ostatní