Menu
Úvod  › 

Máte se rozvést? Jak poznáte, že nastal čas na rozvod

Čím dál, tím víc máte pocit, že jste šlápla vedle a neměla jste si ho brát. Stále častěji proto přemýšlíte o tom, že byste se rozvedla. Jaké signály by vás měly upozornit na to, že už jste měla být dávno pryč?

Něco se mezi vámi pokazilo. Hádky, ticho, scény, napětí a stres. Situace už je tak neúnosná, že uvažujete o tom, že by vám bylo lépe samotné. I když je rozvod bezpochyby zásadní a obtížné rozhodnutí, uchyluje se k němu stále více lidí. V současné době se v České republice rozvádí přibližně každé druhé manželství.

Magazín iVillage sestavil ve spolupráci s psychology několik důvodů, které by vás měly k rozvodu přimět.

Bojíte se ho

Pokud máte ze svého partnera strach, je to vždy špatné znamení. Pokud vám vztah s ním fyzicky nebo psychicky ubližuje, je nejvyšší čas zvednout kotvy a odejít od něj co nejrychleji. To samé platí i v případě, že váš partner holduje alkoholu nebo drogám. I když se můžete stokrát přesvědčovat o tom, že ho změníte, ve skutečnosti on "převálcuje" vás.

Nejrychlejší ústup byste měla zvolit v okamžiku, kdy do vašeho vztahu vstoupí jakékoli násilí. Vztah s násilníkem vás ohrožuje nejen na psychické rovině, ale v extrémních případech vás může stát i život. V takovém případě neexistují výjimky a vy ho musíte opustit dřív, než vám nenapravitelně ublíží.

Cítíte se s ním špatně

Nemusí vás nutně ohrožovat a vy při pohledu na něj nemusíte pociťovat strach, ale v jeho přítomnosti se necítíte dobře. Pokud ve vás probouzí většinově negativní emoce a vy na něj nedokážete myslet s láskou a pozitivně, váš vztah je zřejmě velmi těžce poškozený. Nenechte se však mýlit; negativní emoce nemusí souviset jen s nekonečnými vyčerpávajícími hádkami. Stejně rozkladný vliv má například i zoufalá nuda, kdy přítomnost toho druhého v podstatě ani nevnímáte, a když, tak jen rušivě.

Tyto důvody jsou sice méně závažné než například násilí nebo alkoholismus, ale pokud byste chtěli svůj vztah zachránit, bude to vyžadovat značné úsilí od vás obou. Jestliže si nejste jistí, že do vztahu chcete skutečně oba dva investovat a vyvinout snahu pro jeho záchranu, bude vám velmi pravděpodobně lépe každému zvlášť.

Mnoho žen nepřiměje k rozvodu emocionální strádání ale lákadla a možnosti, které se jim nabízí mimo manželství. Pokud zjistíte, že je manželství zcela nekompatibilní s tím, jak si představujete svou budoucnost a s možnostmi, které se vám nabízejí a vy byste jich ráda využila, potom je možná skutečně čas na rozvázání manželských pout.

Varovným signálem obvykle bývá, pokud jeden z vás touží po naprosto razantní změně životního stylu (změně práce, stěhování, cestování a podobně. Pozor, neplatí pro náhlá jednostranná citová vzplanutí!) a druhý se za žádnou cenu nechce hnout z místa. Další variantou je potom situace, kdy máte oba vážný vztah mimo manželství. V obou případech se vaše energie a čas upíná na jiné věci než vás vztah a to je vždy špatné znamení.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Partnerství