Menu
Úvod  › 

Jak zvládnout noci s dítětem

Řve, ječí, pláče, popotahuje a dělá to nejraději uprostřed noci, kdy nechcete nic jiného než spát. Najít akceptovatelný noční režim s malým dítětem představuje skutečnou výzvu.

Vyspím se ještě někdy v životě? A kdy se to se spaním miminka konečně začne zlepšovat? Pokud jste jako téměř všichni novopečení otcové, zcela určitě si tyto otázky pokládáte. Nebývalé palčivosti dosahují otázky zejména v okamžiku, kdy se několik hodin marně pokoušíte uklidnit řvoucí dítě. Máme pro vás ale dobrou zprávu. Řev a pláč budou postupně polevovat a vy si konečně vychutnáte zasloužený odpočinek. Nicméně než ten okamžik nastane, zcela určitě oceníte následující tipy:

1. Kojící matky potřebují pomoc. Kojení je pro vaše dítě k nezaplacení, proto si svou kojící partnerku hýčkejte. Vstaňte v noci k plačícímu dítěti, přebalte ho a podejte své partnerce do postele. Ve tři hodiny ráno jde o gentlemanské gesto k nezaplacení.

2. Předtím, než půjdete spát, dohodněte se s partnerkou, kdo z vás vstane k dítěti první (záleží jen na vás, jda se střídáte po dnech, nebo v rámci jedné noci). Při nepravidelném režimu dítěte si můžete například určit, že pokud se vzbudí v jedenáct, jednu, tři, či pět hodin, vstanete s ním vy. Jestliže začne plakat ve dvanáct, dvě, čtyři, nebo šest hodin, vstane vaše partnerka. Základem je stanovit tento plán ještě předtím, než půjdete spát. Tak předejdete vzteku a frustraci v okamžiku, kdy bude dítě brečet a ani jeden z vás a nebude chtít zvednout.

3. Naučte se různé způsoby, jak držet a chovat dítě. Některé děti preferují chování hrudníčkem směrem k vaší hrudi. Jiné mají radši, pokud se mohou schoulit ve vašem náručí. Mnoho dětí se rádo chová na tygříka, či obličejem k vám. Najděte si polohu, v níž se vaše dítě cítí nejpohodlněji a pokuste se ho ukonejšit právě v ní.

4. Nestyďte se dítěti tiše zpívat nebo k němu mluvit. Zvuk vašeho hlasu dítě velmi uklidňuje a navíc přispívá k budování vzájemných pout a vazeb. Vaše dítě si rychle spojí váš hlas s bezpečím a jistotou.

5. Někdy pomáhá jemné natřásání. Buďte však opatrní a nehoupejte či nenatřásejte dítě přespříliš, abyste mu nepoškodili zdraví.

6. Funguje i dudlík. Problém je v tom, že plně kojené děti často dudlík odmítají.

7. Vyzkoušejte houpání v křesle nebo v kolébce. Při houpání děti usínají mnohem lépe.

8. Když křičí tak, jako byste mu trhali všechny končetiny, přitiskněte si ho hrudník a zkuste s ním chodit po pokoji. Kombinace tělesné blízkosti, pohybu a jemného natřásání je zázračná.

9. Pokud máte podezření na bolesti bříška, dejte nahřát polštářek, podušku, nebo jen plenu, přitiskněte ji dítěti na bříško a jemně masírujte po směru hodinových ručiček.

10. Teplá koupel představuje vynikající způsob, jak uklidnit dítě před tím, než jej uložíte do postele. Důležité je však zabalit dítě do ručníku a důkladně vysušit. Pokud dítě prochladne, bude mnohem obtížněji usínat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články