Menu
Úvod  › 

První botičky dítěte: Pravidla nákupu

Vaše dítě začíná chodit a nastal čas koupit mu první boty. Víte ale, jakými pravidly a zásadami se při jejich nákupu musíte řídit, abyste svému dítěti nezničili nohy a zdraví?

V obchodech máte na výběr nepřeberné množství značek, modelů i cen, v nichž můžete dětské boty koupit. Jenže zdaleka ne všechny boty pro děti vyhovují doporučení odborníků. Následující tipy vám pomohou zorientovat se:

Kdy koupit boty?

Jakmile udělá vaše dítě prvních pár krůčků, je čas na nákup prvních bot. Pro chůzi venku po nerovném terénu dítě potřebuje pevné boty s podrážkou. Po rovné podlaze doma může chodit dítě bez bot. První nestabilní pokusy o chůzi bude chtít dítě zřejmě absolvovat bosé (ideálně v protiskluzových ponožkách), protože botičky mu mohou chození ztěžovat a odradit ho od dalších pokusů.

Jaké boty koupit?

Je celkem nepodstatné, jak boty vypadají, je důležité, aby byly dostatečné měkké, aby se dokázaly přizpůsobit chodidlu dítěte. V dostatečně ohebné botě má dítě dobrou rovnováhu a cvičí si správnou chůzi. Dítě nepotřebuje boty s extra silnými podrážkami, stačí, pokud podrážka nebude klouzat. Pokud chcete koupit vyšší boty, ujistěte se, že jsou dostatečně ohebné v oblasti kolem kotníku, aby neomezovaly dítě v pohybu. Nutností je prodyšný materiál, který dovolí odpařování potu a dýchání nohy.

Jak boty sedí?

Smiřte se s tím, že dítě bude mít boty jen relativně krátkou dobu a rozhodně mu nekupujte boty větší v naději, že mu vydrží déle. Vyzkoušejte dítěti několik různých párů a podívejte se, jak v nich chodí. Překáží mu v pohybu? Poté, co v nich ujde několik kroků a zujete mu je, sundejte mu i ponožky a podívejte se, zda nemá na nohou červené skvrny nebo otlačená místa. Když dítě strčí prsty do špičky boty, měli byste být schopni vsunout za jeho patu ještě malíček.

Tkaničky, nebo suchý zip?

Boty s tkaničkami se obtížněji nazouvají a jejich obutí budete potřebovat více času, což je také důvod, proč většina rodičů volí botičky na suchý zip. Na druhou stranu suchý zip láká děti k rozepínání a je jen otázkou času, kdy se naučí rychle zouvat i celé boty. Vyzkoušejte si v obchodě obě varianta a rozhodněte se podle toho, která z nich bude dítěti lépe vyhovovat při chůzi. Některé boty na suchý zip nejdou dostatečně přitáhnout a noha v nich nemá dostatečnou oporu.

Jak často je měnit?

Minimálně jednou za měsíc zkontrolujte, jak dítěti bota sedí. Každé dítě roste jinak rychle, ale počítejte s tím, že nejmenší velikosti budete měnit každý měsíc. Větší velikosti vydrží dítěti tři až šest měsíců. Otlaky nohy, odřeniny, problémy s chůzí, díry v botě, nebo sešlapání podrážky jsou jasnými signály, že botu musíte okamžitě vyměnit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Rodičovský horor: Když dítě začne stoupat
8 způsobů, jak naučit dítě mluvit
Naučte své děti číst: Jak je přivést ke knihám
Jak naučit dítě na nočník