Menu
Úvod  › 

Nový test odhalí pohlaví dítěte téměř hned

Konec pětiměsíčního čekání! Vědci vyvinuli nové testy, které dokáží rozpoznat pohlaví dítěte už po několika týdnech těhotenství.

Podle vědců by test, který dokáže určit pohlaví dítěte už po několika týdnech těhotenství, mohl být cenný zejména pro rodiny, v nichž se objevilo genetické onemocnění vázané na určité pohlaví, jako je například hemofilie. Vzhledem k tomu, že toto onemocnění postihuje především chlapce, pokud by rodiče věděli hned od začátku, že čekají dívku, matka by nemusela podstupovat odběr plodové vody a další diagnostická vyšetření, které mírně zvyšují riziko potratu. "Test by mohl snížit počet invazivních vyšetření, která se provádějí při určitých genetických onemocněních," říká Diana Bianchi z Tufts University School of Medicine, která spolupracovala na nové studii.

Test dokáže vyhledat mužské chromozomy v matčině krvi, jejichž přítomnost vypovídá o tom, že nenarozené dítě je chlapec. Test lze přitom provést už v sedmém týdnu těhotenství. Právě s jeho pomocí by bylo možné vyhnout odběru plodové vody. Při tomto vyšetření se odebírá malé množství tekutiny obklopující plod, nebo dojde k odběru vzorku placenty. Jeden ze sta až šesti set takovýchto odběrů skončí potratem.

Nicméně někteří vědci jsou zásadně proti tomu, aby se test volně rozšířil do prodeje. Obávají se jeho zneužití, kdy by se rodiče mohli rozhodnout pro potrat v okamžiku, kdy by očekávané dítě nemělo takové pohlaví, po jakém rodiče toužili. Odborníci důrazně upozorňují na etické hledisko celé záležitosti a varují před upřednostňováním jednoho pohlaví, které by mohlo hrozit například zejména v Číně nebo Indii, kde jsou děvčátka považována za méně ceněná.

Nový test už byl testován u víc než šesti a půl tisíc těhotenství. Vědci zjistili, že test je spolehlivý z 98,8 procent v případě, že výsledky ukáží na očekávaného chlapce. Spolehlivost je 94,8 procent v případě, že předpovídá dítě ženského pohlaví. Podle vědců je důležité, aby si rodiče uvědomili, že výsledky nejsou stoprocentní a zohlednili tuto skutečnost v případě, že budou dělat zdravotní rozhodnutí založené na pohlaví dítěte.

Každopádně je však tento typ testu při určování pohlaví spolehlivější než doposud používaný ultrazvuk, který se obvykle dělá na konci prvního trimestru. V současné době by měl být test dostupný pouze v nemocnicích, ale pokud se bude prodávat i volně přes internet, odhaduje se, že jeho provedení bude stát přibližně třicet dolarů, což je necelých šest set korun.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejlepší věk na těhotenství - kdy mít dítě?
Jak bojovat s těhotenskou únavou
Otěhotnění po potratu: Jak dlouho musíte čekat?
Jak dlouho ještě budete plodná?