Menu
Úvod  › 

První čtyři roky dítěte: Na co se máte připravit

Je pravda, že dvouleté děti jsou nejtvrdohlavější a tříleté zase na všechno odpovídají "ne"? Čtěte, jaké charakteristiky jsou typické pro děti od jednoho do čtyř let.

1. rok

Umí být neuvěřitelně roztomilí. Většina ročních dětí ještě nezná slovo "ne" a nedokáže vám odporovat. Na druhou stranu může být v tomto věku problém s ustálením spánkového režimu. Neustále se jim mění spánkové potřeby, takže zatímco někdy jim stačí spát jednou denně, jindy usnou klidně třikrát denně. Snadno se "přetáhnou" a vyčerpají, což s sebou nese záchvaty mrzutosti. Častým zdrojem záchvatů zuřivosti jsou situace, kdy vám chtějí něco sdělit, ale vy jim nerozumíte.

2. rok

V tomhle věku jsou skutečně sladcí. Jejich zvědavost a neukojitelná touha dozvědět se víc o okolním světě a všechno prozkoumat, je nakažlivá. Pokud se na ně zlobíte, dokáží se již omluvit a ví, co na vás platí, abyste se na něj přestali co nejdřív zlobit. Dvouleté dítě už jsou plně pohyblivé, což znamená, že v podstatě neexistuje místo, kam by se nedokázaly dostat. V tomto období tak zjistíte, jaká riziková místa se nacházejí ve vašem bytě (když například dítě vyšplhá na knihovnu a podobně). Jde také o období, kdy vaše dítě slyší neustále nějaké zákazy a příkazy, které zhusta ignoruje. Stále ještě nemají dostatek vyjadřovacích prostředků, aby zvládli popsat své pocity a to je často zdrojem frustrace. Je potřeba je neustále chválit, povzbuzovat a vysvětlovat.

3. roky

Jsou zvídaví a dělají obrovské pokroky. Jejich slovník se stále rozšiřuje, na všechno se ptají a všechno je zajímá. U spousty věcí už ví, k čemu slouží a snaží se je používat podobně jako dospělí. Bohužel jsou v tomto věku na vrcholu období vzdoru. Nechtějí udělat absolutně nic z toho, co po nich chcete vy. Zkouší si svůj vliv a sílu osobnosti tím, že vám vzdorují už jen proto, aby zjistili, jaký to bude mít účinek. Všechno chtějí dělat sami a když se jim pokusíte pomoci, jen je tím navztekáte. Nečekejte, že vás v tomto věku budou nějak zvlášť poslouchat.

4. roky

Osobnost dětí se v tomto věku projevuje mnohem výrazněji a jeho charakterové vlastnosti jsou velmi patrné. Nastávají velké změny, dítě si uvědomuje, že může dosáhnout věcí, které chce, i jiným způsobem než vztekáním. Je mnohem trpělivější a umí vyjádřit většinu svých pocitů. Jeho slovník už je velmi široký a dokáže komentovat věci, které vidí kolem sebe (což může být zdrojem velmi trapných rodinných a společenských situací).

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak zvládnout náladové batole
5 dilemat ve výchově batolete
Období vzdoru: Zkouška trpělivosti pro rodiče
10 nejvýznamnějších okamžiků v životě batolete