Menu
Úvod  ›   › 

Cestování s dítětem: Jak přežít v letadle

Chystáte se na leteckou dovolenou a máte malé dítě? Nabízíme vám několik užitečných tipů, které se vám budou hodit.

Letiště nepovažuje většina lidí za příliš přívětivá místa. Letadla nejsou sterilní. Zkombinujte cestování letadlem s dítětem a máte vysoce výbušný mix. Tipy pro létání s dítětem nikdy nejsou stoprocentně spolehlivé, ale vždy je velmi důležité udělat si pro cestování plán.

Tady je několik otázek, na které byste měli znát odpověď, před tím, než sednete s dítětem do letadla:

- Potřebuje dítě svůj vlastní pas?

- Pokrývá dítě vaše cestovní pojištění?

- Pokud cestujete s dítětem bez jeho rodičů, musíte mít jejich souhlas?

- Může mít dítě své vlastní zavazadlo, nebo to společnost nedovoluje?

- Bude mít dítě na letenku slevu?

- Pokud budete mít dítě po dobu cesty na klíně, bude potřebovat i přesto letenku?

Některé aerolinky nabízejí slevu letenky, pokud se rozhodnete rezervovat sedadlo pro dítě. Stejně tak některé letecké společnosti umožňují vzít pro dítě jedno zavazadlo navíc, případně kočárek, rozhodně to však není automatická praxe běžná u všech společností.

Při rezervování letů se pokuste přizpůsobit se co nejvíc rozvrhu dítěte. Zkuste vybrat takový let, který úplně nerozhází denní program dítěte. Mnoho rodičů z tohoto důvodu preferuje noční nebo velmi časné lety zejména v případě delších cest. Pokud je to možné, pokuste se vyhnout navazujícím letům.

Pokuste se rezervovat sedadlo předem, pokud je to možné. Při delším letu není například příliš praktické sedadlo u okna; když budete s dítětem chodit často na toaletu, budete se muset neustále protahovat kolem svých spolucestujících. Ze stejného důvodu oceníte i sedadla v blízkosti toalet, zejména v případě, že vaše dítě stále nosí pleny a vy jej musíte přebalovat.

Jednou z hlavních příčin nepohodlí dítěte při cestování letadlem je změna tlaku v kabině, která způsobuje nepříjemný tlak v uších. Problém se zvětšuje v případě, že má dítě navíc ucpaný nos. Ideální je při vzletu a přistání kojit, nebo si připravit láhev s pitím. Sáním totiž dítě reguluje tlak v uších. Mladší děti mají tendeci celý let prospat, protože je většinou uspí monotónní zvuk motoru. Nezapomeňte vzít pro dítě oblíbenou hračku, knížku nebo cokoli, co jej zabaví v okamžiku, kdy bude vzhůru.

Poletíte skrz časová pásma? Několik dní předem začněte přizpůsobovat rozvrh a denní program dítěte. Bude potom let lépe snášet.

Ujasněte si také, co všechno si budete brát na palubu letadla - plenky, vlhčené ubrousky, přikrývku (tu můžete v případě potřeby srolovat a použít místo kojícího polštáře), igelitový sáček na odpad, čisté oblečení na převlečení a podobně. Zabalte si všechno do menší tašky, kterou si budete moci vzít do letadla a umístit tak, abyste ji měli okamžitě po ruce. Nezapomeňte si také přibalit jedno čisté tričko, které si budete moci v případě nehody obléknout vy. Bude se vám také hodit rychlý přísun energie, nakrájet si můžete například ovoce a získat tak ideální přesnídávku pro sebe i pro dítě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články