Menu
Úvod  › 

Jak poznáte autismus u dítěte

Neopětuje váš úsměv, neustále přerovnává předměty, málo mluví, chodí po špičkách a nenavazuje s vámi oční kontakt. Jaké varovné signály vás mohou upozornit, že s vaším dítětem není všechno v pořádku.

Podle posledních údajů z Centers for Disease Control and Prevention trpí autismem jedno dítě ze sto padesáti. Jde o velmi vážnou poruchu. Většina autistických dětí působí na první pohled "normálně", ale jejich chování je ve srovnání s vrstevníci značně odlišné. Autismus postihuje především dětskou schopnost komunikace a socializace.

Výzkumy z poslední doby naznačují, že čím dřív se autistickému dítěti dostane odborné pomoci, tím lepší je jeho adaptace a dosažené výsledky. V současné době se autismus diagnostikuje většinou kolem věku tří let. Je velmi obtížné diagnostikovat tuto poruchu v ranějším věku, protože neexistují validní testy. Nejprve je také potřeba vyloučit další onemocnění a poruchy.

Podle National Institute of Child Health and Development existuje pět základních varovných signálů, které by vás měly varovat, že není všechno v pořádku: Ve věku dvanácti měsíců ještě nežvatlá, ve věku dvanácti měsíců se neobjevují ještě žádná typicky dětská gesta (ukazování, mávání...), v šestnácti měsících ještě neříká ani jedno slovo, ve dvou letech není schopno používat dvouslovné věty, v jakémkoli věku oproti svým vrstevníkům výrazně zaostává v komunikačních a sociálních schopnostech. Je však důležité, abyste si uvědomili, že i když se u dítěte objeví jeden nebo všechny symptomy, neznamená to nutně, že musí mít skutečně autismus. Je nutné udělat ještě řadu vyšetření a testů, aby se tato diagnóza potvrdila.

Následující příznaky však považujte v případě podezření na autismus jako varující:

- Řečové zpoždění, neschopnost komunikace.

- Dítě není schopné vyjádřit svá přání, ani požadavky.

- Chůze po špičkách.

- Tráví spoustu času tím, že rovná věci podle určitého řádu.

- Nezajímá se o ostatní děti.

- Vypadá to, že nevnímá ostatní lidi (někdy máte pocit, jako by byl hluchý).

- Pohybový stereotypismus.

- Neopětuje úsměv

- Jen velmi sporadický oční kontakt (nebo vyhýbání se očnímu kontaktu).

- Velmi pomalý rozvoj řeči a velmi chudá slovní zásoba.

V oblasti autismu zůstává velmi mnoho nezodpovězených otázek. Není například doposud jasné, co autismus způsobuje a z jakých příčin vzniká, ani proč se častěji objevuje u chlapců než u dívek. Bohužel není také jasné, jak jej léčit. Zatím se pouze daří dosahovat u nemocných dětí určitého zlepšení, díky kterému mohou autisté do jisté míry fungovat i ve světě "normálních" lidí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Autismus: Ohrožené jsou děti starších matek
Zdravotní problémy, které u dětí nesmíte ignorovat
Dítě v nemocnici: Pomozte mu to zvládnout!