Menu
Úvod  › 

5 tipů na úspěšný nákup s dítětem

Ať už se vypravíte do supermarketu na týdenní nákup potravin, nebo obíháte s batoletem po boku několik pochůzek, vždy jde o válku nervů. Jak přežít nakupování s batoletem?

Nejspíš to důvěrně znáte; vypravíte se se svým sladkým potomkem do supermarketu, jenže uprostřed nákupu sebou praští o zem, kope do země, ječí a odmítá vstát do té doby, než mu koupíte čokoládu, nebo novou hračku, po které momentálně zatoužil. Okolojdoucí důchodci se po vás pohoršeně dívají a vy byste se nejraději propadli. Sestavili jsme pro vás návod v pěti bodech, jak přežít nakupování s batoletem:

1. Plán a flexibilita

Naplánujte si nákup na dobu, kdy je vaše dítě v největší pohodě; to znamená, kdy je vyspalé a najedené. Není nejlepší nápad vypravit se do supermarketu s hladovým dítětem, nebo v době, kdy je zvyklé spát. Buďte ale současně flexibilní a počítejte s tím, že budete muset vyrazit o trochu dříve nebo později, než jste si původně naplánovali. Budete méně nervózní.

2. Sbalte svačinu

Ať vám to zní sebepotrhleji, berte výpravu do supermarketu jako kterýkoli jiný výlet a zabalte dítěti svačinu a pití. Až bude dítě sedět v nákupním vozíku, nejenže se vyvarujete hysterické scény z hladu, ale svačinou ho účinně zabavíte.

3. Vezměte mu zábavu

Přibalte si na nákup s sebou do tašky něco, co dítě zabaví. Může jít o pouhou drobnost, jako je autíčko, omalovánky, nebo malá kniha. Bude se vám velmi hodit například při čekání ve frontě na pokladnu, nebo při skládání nákupu do tašek, kdy se dítěti nebudete moci věnovat.

4. Vytvořte si plán

Nemusíte si nutně sepisovat seznam, ale před odchodem na nákup si alespoň v hlavě vytvořte plán, co všechno musíte zařídit a nakoupit. Pokuste se vytvořit si v hlavě logickou posloupnost, abyste se nemuseli zbytečně vracet a ztrácet čas. Při nakupování s dítětem se počítá každá minuta a pět minut příprav předem, vám na místě může ušetřit půl hodinu nervování.

5. Nic nečekejte

Ten, kdo nic nečeká, nemůže být zklamaný. Neočekávejte, že vaše dítě bude vzorné, ani nečekejte, že stihnete vyřídit všechno, co byste v ideálním případě potřebovali. Už před nákupem se zamyslete nad tím, které položky byste mohli oželet a jejich vyřízení/nakoupení už berte jen jako bonus. Pro všechny případy však počítejte s tím, že stihnete vyřídit jen to nejdůležitější.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Největší náklady na dítě a jak je ušetřit
Období vzdoru: Zkouška trpělivosti pro rodiče
8 nebezpečných situací: Která špína ohrožuje vaše děti?