Menu
Úvod  › 

"Proč jsem tak tlustá?"

Snažíte se úpěnlivě hubnout, ale pneumatiky na vás drží jako přišité. Kde může být chyba a proč se vám nedaří hubnout? Zorientujte se v překvapivých důvodech, které mohou stát za obezitou.

Přiznejte si to; pokud jste jako většina lidí, snažíte se sice zhubnout, ale jakmile se na obzoru objeví nějaké těžkosti a je potřeba pro likvidaci přebytečných kilogramů něco obětovat, začnete proklínat krutý osud, který vám dal obezitu do vínku, a hledat možná vysvětlení, která by z vás sejmula tíhu zodpovědnosti. A hned se nabízí únava (posilovna je tři bloky od vašeho bytu a vy jste po osmihodinové pracovní době tááák vyčerpaná), mediální tlak a reklamy (když ona ta čokoláda v televizní reklamě působí tak svůdně), nedostatek podpory (nikdo z vašich přátel nehubne, tak přece nebudete šlapat na ortopedu místo toho, abyste s nimi šla do baru na koktejly). A kdo nakonec může říct, jestli nám není obezita přisouzená evolucí?

Obezita začíná být problémem v celé Evropě i Americe. Například v loňském roce obsadili Češi v obezitě druhé místo mezi Evropany. Vysvětlení stále tloustnoucí populace je jednoduché: jednoduše zkonzumujeme více kalorií, než stihneme spálit. Jenže to je vysvětlení, kterému se většina lidí stále zdráhá uvěřit. Pokud hledáte výmluvu, proč se zrovna vy potýkáte neúspěšně s nadváhou, nabízíme vám několik moderních teorií (je ovšem jen na vašem zvážení, kterým z nich budete věřit, nebo je dokonce prezentovat na veřejnosti):

Jste příliš stresovaná

Chronický stres údajně vede k přibývání na váze. Navíc této teorii hraje do karet, že chronický stres je v současné době na epidemické úrovni - stejně jako obezita. Studie ukázaly, že obézní lidé méně než ostatní užívají alkohol či léky. Je tomu tak prý proto, že místo nich k potlačení svého stresu používají jídlo, které jim zajišťuje dobrou náladu. Nadějí pro beznadějně stresované (a obézní) je denní program, při němž zjistí, že stejné odreagování jim zajistí i sport a pohyb.

Na vině je virus

Moderní teorie, ke které upínají svou pozornost všichni tlouštíci světa, je přesvědčení, že člověk se může nakazit virem, který zapříčiňuje nadváhu. Zastáncům této teorie ale zatím není jasné, jestli virus mimořádně podporuje apetit, nebo zda by měl zodpovídat za nadměrné skladování tuku v organismu. Nicméně většina odborníků tvrdí, že jde o nesmysl a obezita se rozhodně nedá svádět na působení záhadného viru.

Nemáte správnou teplotu

Pokud máte pocit, že tloustnete jen v jednom ročním období, mohla byste si rozumět se zastánci "teplotní" teorie. Ta tvrdí, že okolní teplota ovlivňuje energetický příjem i výdej. Jde o velmi pohodlnou teorie, protože uznejte sama, že s počasím a střídáním ročních období toho jako jedinec příliš nesvedete.

Možná užíváte příliš léků

Lidé, kteří užívají velké množství léků, se často vymlouvají na to, že jejich nadváha je způsobená právě těmito léky. Odborníci však toto vysvětlení rázně odmítají jako absolutní nesmysl. I když některé medikamenty mohou váhový přírůstek ovlivnit, není v takové míře, kterou by člověk sebekázní, dostatkem pohybu a zdravým jídelníčkem nemohl ovlivnit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články