Menu
Úvod  › 

10 signálů, že vaše štítná žláza nefunguje, jak by měla

Není nijak velká, většina lidí ani neví, kde se nachází a jaká je její funkce, ale když začne stávkovat, způsobí vám celou řadu velmi nepříjemných zdravotních potíží. Jak jste na tom se štítnou žlázou vy? Následující symptomy byste neměli brát na lehkou váhu.

1. Jste vyčerpaní.

Jste neustále vyčerpaní a jen to, abyste dokázali vstát z postele, spotřebuje veškerou energii, kterou máte ten den k dispozici. Právě velká únava, permanentní vyčerpání a nedostatek energie může být signálem snížené funkce štítné žlázy.

2. Špatná nálada.

Jestliže se neustále cítíte smutní jako Šafářův dvoreček, máte depresi a vlastně nedokážete pojmenovat jediný reálný důvod, který by měl být za vaše duševení rozpoložení zodpovědný, na vině může být opět vaše štítná žláza. Její snížená funkce totiž snižuje hladinu hormonu serotoninu, který zodpovídá za pocit štěstí.

3. Neustálý hlad.

Neustálý pocit hladu, který se dostavuje prakticky okamžitě poté, co jste dojedli a zcela objektivně byste mít hlad neměli, může být dalším z příznaků zvýšené funkce štítné žlázy.

4. Vnímání v mlze.

Nemůžete se soustředit. Nedokážete udržet pozornost. Máte pocit, jako kdyby všechno kolem plulo v jakési mlze a bylo rozmazané. Vlastně pořádně ani nedokážete pojmenovat, co přesně se s vámi děje, rozhodně to však neodpovídá klasickému vnímání a pozornosti. Možná se jedná o další z příznaků snížené funkce štítné žlázy.

5. Ztráta zájmu o sex.

Nachází se vaše libido hluboko pod bodem mrazu a sex je to poslední, na co máte myšlenky? Potom máte další symptom, který vás může nasměrovat ke snížené funkci štítné žlázy.

6. Suchá pokožka

Suchá a svědící pokožka je typický symptomem snížené funkce štítné žlázy. Na její poruchy vás může upozornit ale prakticky jakákoli změna kožní textury a vzhledu pokožky. Může být například spojena s nedostatečným pocením, olupujícími se šupinkami a podobně.

7. Problémy s trávením.

Lidé se sníženou funkcí štítné žlázy si často stěžují na zácpu, protože snížení hormonální hladiny vede ke zpomalení trávení. Oproti tomu lidé se zvýšenou funkcí štítné žlázy často trpí průjmem.

8. Bolest svalů.

Bolí vás bez jakékoli příčiny ruce, či nohy, nebo v nich pociťujete ztuhlost či brnění? Opět může jít o příznak snížené funkce štítné žlázy.

9. Pocit chladu.

Je vám neustále zima? Možná váš permanentní pocit chladu souvisí s tím, že vaše štítná žláza pracuje mnohe méně, než by měla. Oproti tomu lidé se zvýšenou funkcí štítné žlázy trpí pocitem neustálého horka a také se mnohem víc potí, i když k tomu nemají žádný objektivní důvod.

10. Padání vlasů.

V poslední době vám padají vlasy takovým způsobem, že se reálně obáváte, aby vám na hlavě ještě vůbec něco zbylo. A navíc jsou křehké, slábnou, snadno se lámou a vůbec jsou značně z formy. Takovéto výrazné změny týkající se vašich vlasů často souvisí právě se špatně fungující štítnou žlázou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.5/5 (2 hlasy)

Související články