Menu
Úvod  › 

10 nejneužitečnějších částí vašeho těla

Zuby moudrosti, kostrč, slepé střevo nebo krční mandle. Na vašem těle je spousta částí a orgánů, které k ničemu nepotřebujete. Znáte je?

Spolu s tím, jak se lidé v čase vyvíjejí, některé části těla a orgány se stávají čím dál tím víc k nepotřebě. Které jsou ty nejneužitečnější?

1. Spojivková řasa

Tuto řasu najdete ve vnitřním koutku oka. Je pozůstatkem takzvaného třetího víčka, které u živočichů pokrývá oko, když jsou zrovna vzhůru.

2. Vzpřimovač chlupů

Vzpřimovač chlupů je extrémně malý sval, který se upíná ke každému vlasovému váčku na našem těle. Zodpovídá za to, že se vám "zježí všechny chlupy." U živočichů má skutečně důležitou funkci, protože buď vzpřímením chlupů zvětší izolační vrstvu, nebo jim opticky přidá na velikosti, což je mimořádně výhodné při střetu s nepřítelem. U lidí však svůj význam již dávno ztratil.

3. Zuby moudrosti

Zuby moudrosti jsou umístěné až úplně vzadu na čelisti a kdysi byly lidem velmi prospěšné, protože jejich jídelníček obsahoval velké množství tvrdé a tuhé stravy. Právě zuby moudrosti umožňovaly lidem dokonale jídlo rozžvýkat. Novodobí lidé je však již nepotřebují a naopak jsou zdrojem častých problémů a většina lidí si je nechává odstranit.

4. Kostrč

Kostrč je vlastně pozůstatkem ocasu a tvoří poslední část lidské páteře. Sestává se z pěti obratlů, které tvoří jakýsi výběžek. I když pro živočichy s ocasem je kostrč velmi důležitá a pomáhá jim například v přenášení váhy, lidé jí k ničemu nepotřebují a vzpomenou si na ni pouze v okamžiku, kdy si ji narazí.

5. Krční mandle

Krční mandle jsou další neužitečnou částí našeho těla, která navíc řadě lidí způsobuje zdravotní problémy. Když otevřete doširoka ústa, uvidíte z každé strany krku jednu mandli (samozřejmě v případě, že jste si je nenechali odstranit). I když by měly před infekcí chránit, často otékají a u často nemocných osob je nejlepším řešením jejich odstranění.

6. Nosní mandle

Nosní mandle jsou umístěné v zadní části nosu a měly by chránit tělo před viry a bakteriemi, které vdechujeme. Problém je v tom, že svou funkci plní pouze u dětí, čím jste starší, tím jsou nosní mandle menší a postupem času se stanou zcela neužitečnými.

7. Dutiny

Dutiny jsou jednou z částí našeho těla, o které lékaři vůbec netuší, k čemu by měla sloužit. Máme jich velké množství, ale nejde o nic víc než o vzduchem naplněné komůrky. Někteří odborníci tvrdí, že snad je jejich úkolem tvorba tónu hlasu, nikdo si však jejich přesnou funkcí není jistý. Jejich existenci si uvědomíte v okamžiku, kdy do nich dostanete infekci a začne vás urputně bolet hlava.

8. Mužské bradavky

Tady není potřeba žádného vysvětlení; muži nekojí, takže bradavky zkrátka skutečně nepotřebují.

9. Žlučník

Další z částí těla, kterou si lidé často nechávají chirurgicky odstranit. Slouží jako zásobárna žluči, která pomáhá trávení. Nicméně často je původcem žlučových kamenů a bolestivých záchvatů. Bez jeho přítomnosti může člověk velmi snadno existovat.

10. Slepé střevo

Slepé střevo je tenký, červovitý výběžek, který přiléhá k tlustému střevu. Jeho funkcí je trávení celulózy a velmi důležité bylo v dobách, kdy lidský jídelníček obsahoval velké množství zeleniny. V současné době je spíše zdrojem nepříjemných zdravotních problémů a důvodem k operaci.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 nejkontroverznějších psychiatrických diagnóz
7 lidí s nejbizarnějšími chorobami
Největší průšvihy plastických chirurgů
8 skutečností o jídle, které vás nepotěší