Menu
Úvod  › 

10 způsobů, jak ušetřit jako student

Studujete a neustále se potýkáte s nedostatkem finančních prostředků? Přinášíme vám deset tipů, jak si svou neutěšenou situaci v peněžence vyřešit.

Přestaňte s impulsivními nákupy

Zvlášť v době internetových obchodů jsou impulsivní nákupy velkým problémem. Je to velmi jednoduché, když už sedíte u počítače, brouzdáte nabídkou internetových obchodů a stačí pár kliků a výhodná nabídka je doma. Teprve po chvíli vám dojde, že jste onu věc vlastně vůbec nepotřebovali a po připočtení poštovného už se to ani nejeví jako zvlášť dobrá koupě. Uložte si link, věci, kterou chcete koupit, a vraťte se k němu příští den. Když vám to i potom bude připadat jako skvělá nabídka, kupte ji.

Zapomeňte na kreditky

Spousta studentů má tendenci využívat nabídky typu: kup teď, zaplať později. Bohužel přesně tohle je praxe, která vám později zlomí vaz. Kreditní karty a půjčky s vysokými úroky uložte raději k ledu.

Vzdejte se špatných návyků

Každý člověk má návyky, na kterých lze ušetřit. Kouříte, chodíte pravidelně popíjet, učíte se zásadně jen s energetickými nápoji, nebo si potrpíte na drahou kávu? Zjistěte, co z toho byste mohli oželet, nebo alespoň minimalizovat. Budete překvapeni, kolik peněz tak ušetříte.

Nesoutěžte s kamarády

Jenom proto, že si váš spolubydlící koupil naprosto špičkový notebook, není nutné, abyste si jej kupovali také. Kontakty s kamarády, kteří mají v podstatě neomezené příjmy často svádí k nepromyšleným nákupům, ale nenechte se zlákat.

Hledejte výhodné koupě

Při nákupech pátrejte po výprodejích a výhodných nabídkách typu dva plus jeden zdarma, kupujte použité knihy namísto nových (vynikající koupě se dají najít v internetových aukcích), v restauraci si dávejte raději menu. Při nákupech v supermarketu však dávejte pozor, aby sleva či výhodná nabídka nebyl pouze reklamním trikem a na finální ceně se ve skutečnosti vůbec neodrazila.

Snadno udržovatelné oblečení

Pokud si nakoupíte valnou část šatníku, která sice krásně vypadá, ale nedá se prát v pračce, připravte se na velké extra výdaje za čistírnu. Kupujte oblečení s ohledem na to, jaké má požadavky na údržbu a zda jí zvládnete s běžnými domácími spotřebiči.

Věci z druhé ruky

Není nic špatného na tom, když si pořídíte učebnice, učební pomůcky a další nezbytnosti z druhé ruky. Na studentských fórech či aukcích se dají pořídit mnohem levněji a poslouží vám stejně dobře. Až je nebudete potřebovat, neváhejte je opět poslat dál.

Zůstaňte doma

Bylo by samozřejmě pěkné vyrazit jeden den do kina, druhý do hospody a třetí na mejdan, ale pokud alespoň některou z těchto akcí vypustíte, ušetříte spoustu peněz. Místo toho pozvěte kamarády k vám domů nebo na kolej, každý ať přinese láhev vína, vy kupte pár sáčků chipsů a máte společenské vyžití za pár korun.

Výhodné kino

Místo večerních představení dejte dohromady partu přátel a vyrazte do kina odpoledne, kdy jsou obvykle vstupenky za zvýhodněnou cenu. Navíc můžete uplatnit i studentskou slevu a shlédnout tak nejnovější snímky za zlomek ceny

Choďte do knihovny

Věděli jste, že většina knihoven nabízí svým návštěvníkům půjčování DVD a CD, jehož cena je už započítána ve čtenářské průkazce? Využijte této služby a ušetřete za kupování nových.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Ušetřete na jídle na cestách
10 poznávacích znamení baťůžkářů
6 největších chyb při utrácení
Jak se zbavit dluhů