Menu
Úvod  › 

10 věcí, které vám nikdo o dětech neřekne

Hlava vašeho potomka vypadá divně, má obrovské genitálie. Je pořád hladové a vypadá jako by mělo průjem. Na co se máte připravit, když se vám narodí dítě?

Hlava mého dítěte vypadá divně

Všude na fotkách a reklamách vídáte naprosto dokonalé růžovolící děti, ale váš vlastní potomek vypadá poněkud divně. V první řadě má šišatou hlavu, což je logický důsledek toho, jak se snažil protlačit skrz úzké porodní cesty. Měkká lebka a nesrostlé fontanely dovolují, aby se hlava zúžila, navíc jde o ochranu proti fraktuře lebky a zranění mozku. Dětská hlava získá "normální" rozměr několik dní po porodu. V důsledku tekutin nahromaděných pod kůží se mohou jeho oči jevit poněkud oteklé. Na obličeji a vlasové části lebky může mít malé modřinky, zejména pokud se při porodu použil zvon či kleště.

Moje dítě je nervózní

Po měsících, které dítě strávilo v bezpečí vaší dělohy, obklopené plodovou vodou, v tlumeném světlu a tlumených zvucích se ocitlo ve světě, kde je spousta ostrých zvuků i světla. Už se nevznáší ve vodě a nemá kontinuální přísun potravy, ale může pociťovat i hlad nebo strach. Jde o zcela nové zkušenosti podněty a je zapotřebí dostatek času, aby si na ně zvyklo.

Můj syn má obrovské genitálie

Předtím než váš manžel začne jásat, jakého zplodit chlapáka s obrovskými varlaty, měla byste ho upozornit, že jde o záležitost v níž hlavní roli hraje zvýšená hladina mužských hormonů. A jde o roli pouze dočasnou. Otok varlat je způsobený také tlakem, který na ně působil v průběhu porodu, a tekutinou nahromaděnou v tkáních. Navíc tělo každého novorozeněte obsahuje matčiny hormony, které způsobují dočasné zvětšení genitálií.

Moje dítě je pořád hladové

V prvních týdnech možná budete mít pocit že neděláte nic jiného, než že krmíte. Neukojitelná chuť vašeho dítěte stimuluje produkci mléka. Navíc kojené děti jí mnohem častěji, protože mateřské mléko se rychleji tráví než umělé mléko. Navíc má vaše dítě obrovský úkol který vyžaduje velký kalorický příjem: růst. Během prvních šesti měsíců zdvojnásobí svou porodní váhu. Kromě toho počítejte s tím, že jeho spotřeba mléka bude větší během růstových spurtů, které se typicky objevují ve čtyřech a šesti týdnech.

Ruce a nohy mého dítěte jsou studené

Ještě před tím než zesílíte topení a přikryjete ho další dekou, sáhněte na jeho tělíčko. Pokud je teplé a růžové, dítěti není zima. Termoregulační systém novorozeněte není dost vyvinutý, takže je normální, že jsou jeho ruce a nohy studenější. Bude trvat tři měsíce, než se termoregulační systém přiblíží systému dospělého člověka.

Moje holčička má na plenkách krev

Ty samé hormony, které způsobují otok varlat a stydkých pysků jsou také zodpovědné za to že novorozená děvčata mají někdy vaginální krvácení. Pokud v prvních dnech života vaší holčičky objevíte na jejích plenkách krvavou skvrnu, nemusíte si dělat starosti. Tato minimenstruace trvá jen několik dní.

Jeho stolice vypadá jako průjem

Kojené děti mají tekutou stolici v barvě hořčice, teprve přikrmované děti produkují pevnější, hnědě zabarvenou stolici. Některé děti kakají i desetkrát denně, zatímco jiné jen několikrát týdně. Pokud dítě přibývá na váze a nemá bolesti, nemusíte si s tím dělat starosti.

Dítě pořád kýchá

Novorozeňata kýchají často, ale není to proto, že by byla nastydlá nebo nemocná. Je to jednoduše proto, že si čistí nos a dýchací cesty.

Moje dítě dýchá divně

Mnoho novopečených rodičů má tendenci neustále kontrolovat, zda jejich dítě dýchá. Děsí se každé nepravidelnosti a mají pocit, že je jejich dítě nemocné. Drobné nepravidelnosti v dechu či náhlé zrychlení je u novorozených dětí zcela normální. Odborníci dokonce uvádí jako normální přestávku dechu v délce dvaceti sekund. Trvá přibližně šest týdnů, než se dýchání dítěte zcela upraví.

Moje dítě pláče pořád stejně

Pořád slyšíte a čtete, jak matka instinktivně podle pláče pozná, jestli je dítě hladové, unavené, nebo potřebuje vyměnit plenku. Pokud se vás to netýká a máte pocit, že vaše dítě pláče pořád stejně, uklidněte se. Každá matka potřebuje čas, aby se naučila svému dítěti rozumět.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Největší nebezpečí pro děti: Váš domov
Co těhotným ženám nikdo neřekne
Průvodce přežitím pro novopečené matky
Neklidné dítě: První pomoc pro rodiče