Menu
Úvod  › 

10 věcí, které emočně inteligentní lidé nedělají

Považujete se za sociálně zdatné a emočně inteligentní? Pokud máte pravdu, určitě neděláte žádnou z následujících deseti věcí.

1. Nepokládají své emoce za realitu.

Na rozdíl od těch, kteří mají mizivou emoční inteligenci, si uvědomují, že to, co cítí, není realita, ale pouze její odraz a reakce na ni. Když se tedy aktuálně cítí pod psa, stále si uvědomují, že to nemusí nic vypovídat o tom, jaká je ve skutečnosti realita a jak se cítí ostatní.

2. Netrápí se minulostí.

Emočně inteligentní lidé moc dobře ví, že minulost nemohou změnit, proto se s ní netrápí, ale snaží se z ní poučit. Je jim jasné, že ohlížení se dozadu jim pouze bere energii a nic nového nepřináší.

3. Nečiní druhé zodpovědnými za svůj pocit štěstí.

Pokud se domníváte, že za váš pocit štěstí a spokojenosti zodpovídají ostatní a stále čekáte, co pro vás kdo udělá, rozhodně nemůže být řeči o tom, že byste vlastnili nějakou emoční inteligenci. A také nikdy skutečně šťastní a spokojení nebudete.

4. Nenechají ostatní, aby ovládali jejich emoce.

Je samozřejmě normální a nevyhnutelné, pokud se aktuálně na někoho naštvete, ale emočně inteligentní lidé si nenechají dlouhodobě ovlivňovat emoce od ostatních lidí. Dokáží se povznést nad negativní emoce ostatních a cítí se tak, jak sami chtějí.

5. Nechtějí se cítit jako oběť.

Role obětního beránka, který lituje sám sebe a litují ho zároveň i všichni ostatní, je sice velmi pohodlná, ale emočně inteligentní lidé o tuto roli nestojí. Berou zodpovědnost sami za sebe a nestojí o to, aby je lidé kolem litovali.

6. Nepochybují o sobě.

Lidé s emoční inteligencí věří sami v sebe a i když se jim aktuálně nedaří, ví, že jste pouze o krátkodobou záležitost a momentální stav. Znají svoje možnosti a ví, že málokterá cesta je přímá a bezproblémová.

7. Nepitvají se ve svých pocitech.

Je jim jasné, že nejsou středobodem světa a nepitvají se proto ve svých pocitech. Místo toho, aby zbytečně dokola mlátili prázdnou emoční "slámu", raději napínají svou energii na potenciální změnu, nebo zlepšení situace.

8. Nechodí do zbytečných konfliktů.

Emočně inteligentní lidé se pouští pouze do důležitých bitev a konfliktů, protože jsou si dobře vědomi toho, že jejich energie není nevyčerpatelná a banální konflikty a hádky ji zbytečně ubírají. A umí rozlišit, co je pro ně důležité a na čem záleží.

9. Nepřátelí se s každým.

Umí rozlišovat mezi známými, kamarády a přáteli. A ty posledně jmenované si hýčkají a váží si jich. Zároveň chápou, že přátel mohou mít jen několik a rozhodně nemusí vycházet se všemi lidmi na světě. Tudíž se netrápí tím, že jsou kolem něj lidé, kteří je nutně nemají rádi.

10. Nezaměňují aktuálně špatné období za špatný život.

Ví, že i když se aktuálně potýkají například se vztahovými problémy, nemusí to nutně znamenat, že je celý vztah na odpis. Rozlišují mezi podstatnými a nepodstatnými záležitostmi a také mezi krátkodobými a dlouhodobými problémy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 věcí, které psychicky vyrovnaní rodiče nedělají
Jste škemralem o pozornost? Signály, podle kterých to poznáte
7 způsobů, jak být méně kritičtí k ostatním
7 způsobů, jak vám vztek zničí zdraví
Co vypovídají sny o vaší osobnosti