Menu
Úvod  ›   › 

10 znaků zdravého vztahu

Považujete svůj vztah za idylku, která vydrží až do smrti? A co když si to jen namlouváte a váš vztah není zdaleka tak pevný, jak se domníváte? Následujících deset charakteristik by měl zdravý a pevný vztah mít.

1. Důvěra

Může se vám to zdát jako samozřejmost, ale ve skutečnosti je vzájemná důvěra dar, na kterém stojí každý zdravý vztah. Například přehnaná žárlivost, nebo odhalená nevěra, útočí právě na tuto charakteristiku zdravého vztahu, a proto se s nimi jen málokdy podaří udržet vztah funkční. Pokud si navzájem věříte, máte základ, na kterém můžete dál stavět.

2. Respekt

Podle průzkumů považují lidé vzájemný respekt za druhý nejdůležitější faktor zdravého vztahu. Častujete svého partnera uštěpačnými a jízlivými poznámkami, které ho neustále shazují a zpochybňují jeho kvality? Potom byste měla vědět, že vztah bez respektu je všechno, je ne funkční.

3. Komunikace

Komunikace je základ zdravého vztahu. Podle výzkumu, provedeného na univerzitě v Texasu, jsou ty partneři, kteří spolu sdílí své obavy, radosti a vůbec veškeré emoce, spokojenější a jejich vztah má dlouhodobější perspektivu.

4. Flexibilita

Život je ve znamení neustálých změn a zdravý vztah je schopný na tyto změny dostatečně reagovat a přizpůsobit se jim. Pokud máte být schopni se svým partnerem dlouhodobě fungovat, musíte být schopni akceptovat pozitivní i negativní změny v jeho pracovním i osobním životě (například povýšení, onemocnění blízkého člověka apod.) a vyrovnat se s nimi.

5. Sdílené zájmy

Sdílení zájmů umožňuje párům vytvořit si pevné vazby a trávit spolu určitou část volného času. Zamyslete se nad tím, kolik společných koníčků a zájmů máte se svým partnerem vy. Čím více aktivit, které můžete dělat společně, najdete, tím větší je životaschopnost vašeho vztahu.

6. Čas sami pro sebe

Stejně, jako je důležitý čas, který strávíte společně, nemůže kvalitní vztah fungovat bez času, který máte vyhrazený každý sám pro sebe. Vzpomeňte si na dobu, kdy jste spolu ještě nechodili, a spočtěte si kamarády a zájmy, které vám z tohoto období zůstaly. Pokud dospějete k nízkému číslu nebo dokonce k nule, zamyslete se nad tím, zda jste je náhodou neobětovali na oltář vašeho vztahu.

7. Přátelé a rodina

Zdravý vztah zahrnuje i silné spojení s přáteli a rodinou. I když je každé období prvotní zamilovanosti velmi intenzivní a většina párů má tendenci trávit spolu co nejvíc času, izolace od ostatních lidí nesvědčí o síle vztahu, ale spíše o jeho patologičnosti.

8. Kompromis

Kopromis je nedílnou součástí jakéhokoli vztahu, nezávisle na tom, zda se jedná o vztah pracovní nebo partnerský. Zamyslete se nad tím, zda jste schopni jeden druhému ustoupit a hledat řešení na půli cesty, nebo se snažíte za každou cenu prosadit pouze to svoje.

9. Férové hádky

Neexistuje vztah, v němž by se čas od času nevyskytly hádky a konflikty. Funkční vztah od nefunkčního však odlišují hádky, v nichž se nepoužívá nefér zbraní, vydírání, úskoky a ultimáta. Skutečnost, že dokážete své spory vyřešit na rovinu a férově, svědčí o tom, že váš vztah je životaschopný a má perspektivu do budoucna.

10. Ocenění

Každý člověk touží po tom, aby jej ostatní ocenili - a tím spíše, pokud jde o jeho partnera. Komplimenty, pochvaly a slova uznání jsou nedílnou součástí každého funkčního vztahu a ukazatelem jeho kvality.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 manželských chyb, které dělají i chytré páry
50 věcí, které musíte v sexu vyzkoušet dřív, než zemřete
5 způsobů, jak si zničit sex
Co chtějí muži od žen
Komplimenty, které muži nechtějí slyšet