Menu
Úvod  › 

Překvapivé způsoby, jak si ničíte zdraví

Neřekli byste to do nich, podceňujete je a vůbec vás nenapadne, že mají takový vliv na vaše zdraví. Představujeme vám překvapivé věci, které se podepisují na vašem zdraví.

Pravděpodobně už jste stihli postřehnout, že ke zdravému životnímu stylu patří pravidelný pohyb, vyvážený jídelníček, či vyhýbání se stresu. Jenže pak existuje i řada dalších věcí a faktorů, které mají značný vliv na váš zdravotní stav, ačkoli byste to do nich nejspíš neřekli. Víte, čím si nevědomky ničíte zdraví?

Nedostatek tělesného kontaktu

Jak často se objímáte, líbáte a mazlíte? Případně jak často si užíváte sexu? Vědci totiž dokázali, že právě častý tělesný kontakt snižuje krevní tlak, zvyšuje hladinu oxytocinu a snižuje hladinu stresových hormonů. Pokud nemáte partnera, který by vaši potřebu tělesného kontaktu naplňoval, dopřejte si alespoň pravidelnou masáž, nebo si pořiďte psa. Hlazení domácího mazlíčka má totiž údajně podobný efekt.

Neprotahujete se

Ohebnost a pružnost rozhodně není jen pro cvičitelky jógy. Protahování zlepšuje krevní zásobení svalů a zlepšuje flexibilitu kloubů. Pokud se navíc strečinku budete věnovat několikrát týdně, výrazně tím snížíte pravděpodobnost zranění. Výzkumy dokonce ukazují, že pravidelné protahovací cvičení zvyšují délku života.

Spíte méně než sedm hodin

Můžete se klidně utěšovat tím, že čím méně spíte, tím víc práce stihnete, ale vaše tělo vám to časem spočítá. K tomu, aby si vaše tělo dostatečně odpočinulo a buňky se stihly zregenerovat, potřebujete zkrátka spát denně minimálně sedm hodin. Dlouhodobá spánková deprivace oslabuje imunitní systém a mimo jiné vede i k přibírání na váze.

Nejste pozitivní

Pozitivní ladění je ten nejlepší multivitamín, který můžete svému tělu dopřát. Pozitivní emoce posilují imunitní systém, snižují vnímání bolesti a optimisté se dokonce dožívají i delšího věku. Přestaňte nadávat na všechno a všechny, kteří se ve vašem okolí vyskytnou. Hýčkejte si svůj optimismus a váš zdravotní stav se výrazně zlepší.

Netrénujete mozek

Křížovky a sudoku vás nebaví? Nehrajete na žádný hudební nástroj? Cizí jazyky vám nejdou a skládání puzzle vás nebaví? Tím, že svůj mozek necvičíte a necháváte ho zlenivět, škodíte svému zdraví víc, než si vůbec myslíte. Právě pravidelným tréninkem mozku předcházíte rozvoji demence i Alzheimera.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články